Gıda Hattı

Tonga'da yanardağ patlaması! Patlama sonucu oluşan tsunami panik yarattı

16 Ocak 2022, 14:16
Paylaş
Tonga'da yanardağ patlaması! Patlama sonucu oluşan tsunami panik yarattı
Tonga'da yanardağ patlaması! Patlama sonucu oluşan tsunami panik yarattı. Avustralya'nın doğusundaki Ada ülkesi Tonga'da yaşanan volkan patlaması sonrası ülkeyle iletişim nerdeyse kesildi.

Tonga'da yanardağ patlaması! Patlama sonucu oluşan tsunami panik yarattı. Patlama sonrası ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda resmi bilgi olmazken, uydu görüntülerine yansıyan patlama Avustralya, ABD, Şili, Peru, gibi ülkelerde tsunamiye neden oldu. Uzmanlar böyle bir patlamanın bin yılda bir görülecek olay olduğunu belirtti.

Büyük Okyanus'ta yer alan ada ülkesi Tonga’nın Hunga Ha’apai Adası’ndaki yanardağda büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından tsunami uyarıları gelirken, Nuku’alofa’da dev dalgalar kıyıya vurdu, birçok yerleşim alanı sular altında kaldı. Uzaydan bile rahatlıkla görülebilen patlamanın görüntüleri uydulara da yansıdı. Peru'ya ulaşan dalgalar sahildekilere zor anlar yaşattı. Eşyalar sürüklendi insanlar canlarını zor kurtardı. Kaliforniya'da ise sörfçüler tsunamiye denizde yakalandı. Kısa süre dalgalarla boğuşan sörfçüler karaya çıkmayı başardı.

Tongada yanardağ patlaması Patlama sonucu oluşan tsunami panik yarattı
Tongada yanardağ patlaması Patlama sonucu oluşan tsunami panik yarattı

Yaklaşık 105 bin nüfuslu Tonga'da ise iletişimde büyük güçlük yaşanıyor. İnternet ve telefon hatlarının zarar gördüğü belirtiliyor. Yeni Zelanda Başbakanı Jasinda Ardern ihtiyaç halinde haberleşmeyi sağlayan denizaltı kablosunun onarımına yardım sağlayabileceklerini açıkladı.

Bilim insanları bu çapta bir patlamanın 1000 yılda bir gerçekleşebilecek kadar nadir bir doğa olayı olduğunu söylüyor. Ortaya çıkan kül ve duman nedeniyle uçuşlarda da aksama yaşanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.