Gıda Hattı

Tolga Aşkıner kimdir? Tolga Aşkıner hayatı

18 Şubat 2022, 12:10
Paylaş
Tolga Aşkıner kimdir? Tolga Aşkıner hayatı
Tolga Aşkıner kimdir? Türk oyuncu Tolga Aşkıner hayatı ve tüm filmleri ile merak edilen bir isim olmayı başardı. İşte Tolga Aşkıner biyografisi ve kariyerine dair her şey gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Tolga Aşkıner kimdir? Türk sinema ve tiyatro sanatçısı olan Tolga Aşkıner hayatı ve kariyeri merak ediliyor. İşte yaşamına dair her şey...

Tolga Aşkıner biyografi

doğum; 18 Şubat 1942, Divriği, Sivas

ölüm; 12 Haziran 1996, İstanbul

mesleği; Türk sinema, tiyatro sanatçısı ve yönetmendir.

Tolga Aşkıner hayatı

Darüşşafaka Lisesi’ni ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitiren sanatçı, Konservatuvar Deneme Sahnesi’nde oyuncu ve yönetmen olarak amatör çalışmalar yaptı. 1960’ta İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Daha sonra Arena ve Dormen Tiyatrosu, AST gibi topluluklarda çalıştı. Ayfer Feray ve Nisa Serezli Topluluğu’na katıldı. 1968’de, eşi Nisa Serezli'yle, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu'nu kurdular. Çok sayıda oyunda rol aldı. Bazı oyunların da yönetmenliğini yaptı.

1996 yılında, gırtlak kanseri nedeniyle tedavi görmekte olduğu Şişli Etfal Hastanesi'nde 54 yaşında öldü. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda eşi Nisa Serezli'nin mezarının yanındadır.

Filmografisi

  • Aylaklar - 1994
  • Hayri Beyin Son Aşkı - 1993
  • Sessiz Karanlık - 1992
  • Burnumu Keser misiniz? - 1992
  • Caniko - 1976 (TV Dizisi)
  • Yaban Gülü - 1970

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.