AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Tokyo Olimpiyat Oyunları başlamadan Covid-19 paniği!

Tokyo Olimpiyat Oyunları başlamadan Covid-19 paniği!
Cuma günü başlaması beklenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ile bağlantılı vaka sayısı 67’ye yükseldi.
20 Temmuz 2021, 15:10

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıla ertelenen ve kamuoyunun farklı kesimlerinden gelen itirazlara rağmen Cuma günü başlaması beklenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları ile bağlantılı vaka sayısı 67’ye yükseldi.

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları organizatörlerinden bugün yapılan açıklamada, Olimpiyat Köyü'nde kalan bir sporcu dahil, oyunlarla ilişkili toplam 9 kişinin Covid-19'a yakalandığının tespit edildiği bildirildi.

Son olarak doğrulanan 9 yeni vaka ile, dev organizasyonla ilişkili enfeksiyonlar toplamı 67'ye ulaştı.

Salgın nedeniyle ertelenmişti

2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları, Covid-19 salgını nedeniyle bu yıla ertelenmiş, olimpiyat oyunlarının 23 Temmuz - 8 Ağustos 2021, paralimpik oyunlarının ise 24 Ağustos - 5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

Japonya’da etkisini sürdüren Covid-19 salgını nedeniyle toplumun farklı kesimlerinden dev organizasyonun iptal edilmesi çağrıları yapılırken, sağlık meslek örgütleri seyircisiz gerçekleşse dahi olimpiyatların dünyanın dört bir tarafından binlerce sporcu, antrenör, yetkili ve gazeteciyi ülkeye çekeceği için ülkede enfeksiyon riskini artırabileceği uyarısında bulunmuştu.

Uzmanlar ayrıca farklı ülkelerden Japonya’ya taşınma ihtimali olan virüs varyantlarının aşıya dirençli türlerin oluşumuna yol açarak vaka patlamasına neden olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Seyircisiz olimpiyat!

Japonya hükümeti ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ise oyunların yoğun salgın tedbirleri kapsamında güvenli bir ortamda yapılacağını bildirmişti. Bu kapsamda oyunların Tokyo ayağının seyircisiz gerçekleştirilmesine karar verilirken, başkent çevresindeki Saitama, Chiba ve Kanagawa eyaletlerinde de müsabakalara yerel seyirci kabul edilmeyeceği açıklanmıştı.

Fukushima ve Shizuoka eyaletlerindeki müsabakalara sahanın seyirci kapasitesinin yüzde 50'sini aşmayacak şekilde sınırlı yerel izleyicinin alınacağı belirtilse de, Tokyo ve çevresindeki eyaletlere yönelik seyirci yasağının organizasyonun neredeyse tamamen seyircisiz gerçekleşeceği anlamına geldiği yorumları yapılmıştı.

Japonya'da Covid-19 vakaları toplamda dün itibariyle 844 bin 539'a ulaşmış, ölü sayısı da 15 bin 75'e yükselmişti.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.