AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

TOKİ’den “AOÇ arazileri satılıyor” iddialarına yanıt!

TOKİ’den “AOÇ arazileri satılıyor” iddialarına yanıt!
16 Ağustos 2019, 22:04

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisindeki arsaların satışa çıkarıldığı iddialarına karşın, söz konusu iki taşınmazın AOÇ’a çok uzakta, Çukurambar semtinde özel mülkiyetin içerisinde yer aldığını açıkladı. Açıklamada, “Yapılan haberler tamamen gerçek dışıdır” denildi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Ankara ili Çankaya ilçesi Çukurambar semtinde yer alan, toplam 48.354 metrekare büyüklüğüne sahip 2 taşınmazın satışa sunulmasıyla ilgili bazı basın-yayın organlarında yayımlanan “yanıltıcı haberler” üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

“Haberler tamamen gerçek dışı”

Yayımlanan haberlerde; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın Ankara’da bulunan Atatürk Orman Çiftliği arazindeki arsaları açık artırma ile satışa çıkarttığının belirtildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yapılan haberler, tamamen gerçek dışıdır.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde Çukurambar semtinde 29101 ada 27 parsel ile 29102 ada 6 parselde satışa sunulan 2 taşınmaz Gazi Üniversitesi mülkiyetinde iken Gazi Üniversitesi’nin ihtiyaç duyduğu eğitim binalarının yapımı karşılığında TOKİ’ye bedeli mukabilinde devredilmiştir.

“Araziler AOÇ dışında”

Haberde bahsi geçen söz konusu taşınmazların Atatürk Orman Çiftliği alanıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Taşınmazlar Atatürk Orman Çiftliği’ne fiziksel olarak çok uzakta ve Çukurambar semtinde özel mülkiyetin içerisinde yer almaktadır.

Haberlerde yayımlanan alanla satışa sunulan alanların farklı yerler oldukları uydu görüntüsü ile açıkça görülmektedir.

Bu taşınmazlara ait imar planlarında yapılanma koşulları Emsal:1.80, Yapı Yüksekliği 165 metre iken, yapı yoğunluğu ve kat yüksekliği çevre yapılanma kararlarından da aşağıya çekilerek yeniden plan yapılmış ve 10.11.2018 tarihinde onaylanan planlar ile yapı yoğunluğu Emsal:1.50, Yapı Yüksekliği Zemin+11 kat olarak belirlenmiştir.

Ayrıca TOKİ, Anayasa, Medeni Kanun ve tabi olduğu Kanunlar ile mülkiyet hakkını verilen görevleri ifa çerçevesinde yerine getirmektedir.

Söz konusu taşınmazların resmi ilanları TOKİ tarafından yayımlanmış, basın-yayın organları aracılığıyla vatandaşlarımıza satış bilgisi verilmiştir.

“Haberler, TOKİ’nin kamuoyundaki olumlu algısını zedeleme amaçlı”

Sorumlu yayıncılık ilkeleri göz ardı edilerek, hiçbir araştırma yapılmadan ve İdaremizden bilgi almaya gerek duyulmadan yapılan haberler, İdaremizi karalama ve TOKİ’nin, kamuoyundaki olumlu algısını zedeleme amaçlıdır. Gerçek dışı ve yanıltıcı bilgi vererek TOKİ markasını haksız şekilde karalamak isteyen basın kuruluşları ile ilgili yasal süreç gerek görüldüğü takdirde başlatılacaktır.

Ayrıca kamuoyunun bu tür asılsız haberlere itibar etmemeleri önemle duyurulur.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.