Gıda Hattı

Tokat tarım ürünleri neler, hangi ürünler yetişir?

27 Haziran 2021, 16:08
Paylaş
Tokat tarım ürünleri neler, hangi ürünler yetişir?

Tokat tarım ürünleri neler, hangi ürünler yetişir? gibi sorular başta tarım ile uğraşanlar tarafından merak ediyor. İşte tüm bilgiler.

Tokat tarım ürünleri neler?

Tokat'ta birbirinden dağlarla ayrılmış ovalar çok verimlidir. Her çeşit tarım ürünü yetişirse de, Artova’da tahıl, Kazova’da bağcılık ve Taşova’da tütün ekimi daha ağır basar. Tokat’ta sebze ve meyvecilik, sanâyi bitkileri ve baklagiller mühim yer tutar. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, mısır, nohut, fiğ, şekerpancarı, yeşil mercimek, yonca, tütün, soğan, ayçiçeği ve patatestir.

Başta domates olmak üzere her çeşit sebze ve meyve yetişir. Tokat için Türkiye’nin meyve bahçesi tâbiri kullanılır. Tokat’ta yetişen tütün, kokulu ve en iyi cinstendir. Çavuş üzümüne benzeyen “narince” üzümü meşhurdur.

Tokat Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve iletişim bilgileri

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

 • Adres : Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Güneşli Mahallesi İmamlık Cad. No:69 Pk. 60200 Merkez/TOKAT
 • Telefon : 0356 228 07 00
 • Faks : 0356 228 07 07
 • E-Posta : [email protected]
 • KEP : [email protected]

Tokat Tarım İl Müdürü kim?

Tokat Tarım İl Müdürü şu anda Orhan ŞAHİN'dir.

Tokat Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

 • Adres: Altıyüzevler, İmamlık Cad. 27/A, 60200 Tokat Merkez/Tokat
 • Telefon: (0356) 228 04 06

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

 • Beslenme
 • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
 • Giyinme
 • Sağlık
 • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.