Gıda Hattı

Tohumculuk Sektörü Raporu Bakan Çelik’te

22 Ocak 2016, 16:50
Paylaş
Tohumculuk Sektörü Raporu Bakan Çelik’te

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer ve yönetim kurulu üyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret ederek, Tohumculuk Sektörü Raporu’nu verdiler.

faruk-celik-turktob-heyet-gidahattiBakan Çelik, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı makam toplantı salonunda gerçekleştirilen görüşmede, tohumculuk sektörünün sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Faruk Çelik, kabulde, Tohumcular Birliğine bağlı yedi alt birliğin temsilcilerinden oluşan yönetim kurulu üyelerini ayrı ayrı dinledi.

Faruk Çelik: Sektörü bir bütün olarak ele alacağız

Tohumluk, süs bitkileri, fidan ve fide üretimlerinin niteliğini ve miktarını artıracak çalışmalar hususunda yakın temasta olacaklarını kaydeden Faruk Çelik, sorunların çözümünde birlikte hareket etmenin önemine işaret ederek, sektörü bir bütün olarak ele alacaklarını söyledi.

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer de Bakan Çelik’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunduklarını belirterek, tohumculuk sektörünün son durumu hakkında bilgi sundu ve sektörün mevcut sorunlarının çözümü için destek talep etti.

Tohumculuk sektörünün 2006 yılında çıkan Tohumculuk Kanunu ile yeniden yapılandığını anlatan Gençer, sektörün özellikle yerli Ar-Ge’nin teşviki, KDV oranlarının ve döner sermaye ücretlerinin düşürülmesi ile tohum yetiştiricilerinin desteklenmesi konularında desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etti. Gençer, toplantının sonunda Bakan Çelik’e “Tohumculuk Sektör Raporu” sundu.

Toplantıda TÜRKTOB Başkan Yardımcısı ve Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) Başkanı Ayhan Bilgin ile TÜRKTOB Yönetim Kurulu üyesi de olan Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser, Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Başkanı Gürsel Tanrıver, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Başkanı Mehmet Köse, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Başkan Yardımcısı Savaş Akcan ve Fide Üretcileri Alt Birliği (FİDEBİRLİK) Temsilcisi Tuncer Astar hazır bulundu.

Tohumculuk sektörünün çatı kuruluşu TÜRKTOB

Tohumculuk sektörünün geliştirilmesi ile sektörde faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiler arasında mesleki dayanışma sağlayarak mesleki faaliyetleri kolaylaştırmak, tohumculuk faaliyetinde bulunanların ekonomik ve sosyal haklarının korunmasını sağlamak ve mevzuatla verilen görevleri yerine getirmek amacıyla kurulan TÜRKTOB bünyesinde Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB), Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB), Fide Üreticileri Alt Birliği (FİDEBİRLİK), Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR), Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB), Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB), Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.