AramaArama
Gıda Hattı

Tohumculuk sektörü hedef büyüttü!

17 Mayıs 2017, 15:43
Paylaş
Tohumculuk sektörü hedef büyüttü!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, sertifikalı tohum üretiminde daha önce 1 milyon ton olarak açıkladıkları 2023 hedeflerini, 1,5 milyon tona çıkardıklarını söyledi.

Türkiye Tohumcular Birliği’nin (TÜRKTOB), TÜBİTAK’a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile birlikte yürüttüğü Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi’nin kapanış toplantısı, 16 Mayıs'ta İstanbul’da gerçekleştirildi.

turktob-proje-kapanis-toplantisi-gidahattiProje ile, tohumculuk sektöründe uygulanabilir etkin stratejiler ve politikalar ile farkındalık oluşturmak, yenilikçilik perspektifiyle; üretimin, ihracatın, verimliliğin, kullanım alanlarının ve katma değerinin arttırılarak yerel kalkınmanın ve tohumculuk sektöründe Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasına katkı sağlamak amaçlandı.

turktob-baskani-kamil-yilmaz-gidahatti“Yol haritamızı belirledik”

Sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında projenin sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, “Türkiye tohumculuk sektörünün bir fotoğrafını çektik. Mevcut durum analizi yaptık, ihtiyaçları belirledik, kendimize bir yol haritası çıkardık. Küresel tohum pazarında, Türkiye tohumculuk sektörü nasıl etkin olabilir, Türkiye bitkisel üretiminde, sertifikalı tohum üretiminde kendi ihtiyacını nasıl karşılayabilir, bununla ilgili eylem planlarımızı ve tedbirlerimiz ortaya koyduk” dedi.

“Türkiye, tohumda kendi talebini karşılayabilecek düzeyde”

Türkiye’nin yurt dışından tohum ithal etmese bile temel besin maddelerini içeren ürünlerde (buğday, mısır, ayçiçeği, patates, baklagiller, yem bitkileri) kendi talebini üretimiyle karşılayabilecek düzeyde olduğunun altını çizen Yılmaz, Türkiye'de GDO'lu  tohumların üretilmediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye'de GDO'lu tohumların üretimi ve ticareti, 2010 yılında çıkartılan Biyogüvenlik Yasası kapsamında yasaklanmış durumda. GDO üretimi bir teknoloji. Özellikle küresel tohumculuk sektöründe gelişmiş ülkeler bu teknolojiye sahip. Özellikle uluslararası firmalar bu teknolojiyle öne çıkmakta. Belirli ülkeler mısırda, ayçiçeğinde ve soyada ciddi oranda kullanıyor. Türkiye'de üretimin ve kullanımın yasak olduğunu söyleyebiliriz. Bununa ilgili ciddi tedbirler alınıyor.”

turktob-basin-toplantisi-gidahattiBitkisel üretimde hibrit (melez) tohumların önemine vurgu yapan Kamil Yılmaz, “Hibrit tohumlar, verimliliği ve kalitesi ile ülke ihtiyacının karşılanması noktasında önemli misyona sahip. Normal bir popülasyon, dekara 200-300 kg verim verirken, kalite problemleri yaşarken, hastalıklara hassasiyet gösterirken, hibrit tohumlarda 2 tona yakın verim elde edilmekte. Kalite artmakta ve hastalıklara dayanıklılık konusunda önemli işlev yerine getirmektedir. Bitkisel üretimde hibrit tohumlar önemli, sertifikalı tohum kullanımı önemli, kaliteli tohum kullanımı önemli. Çiftçi aynı miktar sertifikalı ve hibrit tohumu kullanarak yüzde 25'den yüzde 100’e yakın daha fazla verim alabilmekte” bilgisini verdi.

“Türkiye tohumda gen kaynağı”

Yerel tohumda özellikle buğdayda, hububatta, bazı sebze türlerinde, yem bitkilerinde, meyve türlerinde ve baklagillerde Türkiye'nin önemli gen kaynağı merkezi olduğunun altını çizen Yılmaz, “13 bine yakın farklı bitki türümüz var. Bunların 3 bin 500 tanesi endemik bitki türü. Dünyanın hiçbir yer olmaya türler. Biz farkındalığı arttırmak için 2005 yılında bir 'Tohum İzinde' projesi yaptık. Yerel çeşitler, yerel tohumlarla ilgili farkındalığı arttırmak, toplumu bilinçlendirmek ve toplanan genetik kaynakların tanımlanması ve kayıt altına alınması ile ilgili maddi destek sağlıyoruz. Yerel tohumlar ve yerel çeşitler aynı zamanda tohumculuk sektöründe, bitki ıslah programlarında, Ar-Ge çalışmalarında ve yeni çeşitlerin geliştirilmesinde kullanılmaktadır” diye konuştu.

turktob-basin-toplantisi-kamil-yilmaz-gidahatti2023 hedefi 1,5 milyon ton 

Türkiye’de 90'lı yılların sonunda 100 bin ton olan sertifikalı tohum üretiminin, 2015 yılında 896 bin tona, 2016 yılında 957 bin tona ulaştığını bildiren Yılmaz, “Türkiye son 20-30 yılda sertifikalı tohum üretiminde önemli gelişmeler kaydetmiştir. Daha önce 2023 vizyon hedefimizi 1 milyon ton olarak açıklamıştık. Ulusal Tohumculuk Strateji Belgesi, bakanlığın yapmış olduğu destekler ve özel sektörün üretim kapasitesinin artması neticesinde 2016 yılında 957 bin tona çıkan sertifikalı tohum üretiminde 2023 hedefimizi, 1,5 milyon tona yükselttik” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.