Gıda Hattı

TOBB'dan Avrasya Tahkim Merkezi İçin İlk Adım

17 Aralık 2007, 18:24
Paylaş

TOBB, Avrasya Tahkim Merkezi ve Avrasya Odalar Birliği kurmak için harekete geçti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le Kazakistan'a giden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'den 4 proje için destek istedi. Hisarcıklıoğlu'nun Nazarbayev'e sunduğu dört proje arasında Avrasya Tahkim Merkezi ve Avrasya Ticaret-Sanayi Odaları Birliği'nin kurulması da bulunuyor. Kurulacak tahkim merkeziyle, bölge ülkeleri arasında yatırım süreçlerini durduran ihtilafların hızla çözülmesi amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kazakistan ziyareti için Astana'ya giden heyette bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e, bölgeye dönük yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi. Hisarcıklıoğlu'nun verdiği bilgilere göre, TOBB "bölge ülkeleri arasındaki ticari ilişkileri artıracak olan bir tahkim merkezi oluşturulması" ve " Avrasya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği kurulması" için çalışıyor.Avrasya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ile Avrasya Tahkim Merkezi'nin kurulmasıyla ilgili çalışmanın büyük ölçüde tamamlandığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, tahkim merkezi için uluslararası bir anlaşma taslağının da hazır olduğunu söyledi.

Kazakistan'a OSB kuralım

Bölge ülkeleri arasındaki yatırımların geliştirilmesi için ihtilafların hızla çözümlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Avrasya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği ve Avrasya Tahkim Merkezi'nin güçlü bir şekilde kurulması imzalanacak bir devletlerarası anlaşmayla mümkün olacaktır" görüşünü dile getirdi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, temasları sırasında Kazakistan'a organize sanayi bölgeleri kurulması önerisinde de bulundu. TOBB'un halen Filistin'de bir sanayi bölgesi kurmak için çalıştığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Kazakistan'a da ortak bir çalışmayla organize sanayi bölgesi kurulmasının önemli olduğunu ve bu konuda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.Kazakistan gezisi sırasında TOBB heyeti tarihi İpek Yolu'nun canlandırılması çalışmalarında kendi deneyimlerinden de yararlanılmasını istedi.

2,5 milyar dolarlık yatırım

İpek Yolu için rota belirlemenin dışında gümrük işlemlerinin hızlandırılması ve standart haline getirilmesi için birlik olarak çalıştıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de gümrük kapılarının modernizasyonu projesindeki deneyimimizi Kazakistanlı kardeşlerimizle paylaşmak istiyoruz" dedi.

Temasları hakkında bilgi veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kazakistan'la Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin giderek hız kazandığına dikkat çekti. Ticaret hacminin 2007 yılında 2 milyar dolar civarında gerçekleşeceğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Türk firmaları, bugüne kadar yaklaşık 6,5 milyar dolarlık inşaat projeleri üstlendi. Türkiye'deki Kazakistan kökenli yatırımların artışını memnuniyetle takip ediyoruz" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.