Gıda Hattı

TOBB Başkanından gıda güvenliği uyarısı!

18 Ocak 2019, 11:55
Paylaş
TOBB Başkanından gıda güvenliği uyarısı!

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gıda güvenliği uyarısı yaptı. Tarım ve hayvancılık sektörünü küresel rekabete hazırlamak gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Tarım ve hayvancılık başka sektörlere benzemez. Eğer bugün tedbir almazsak, 'şimdi ucuz' diye ithal etmeye kalkarsak boğazımızdan dışa bağlı hale geliriz. Gıda güvenliğimiz de tehlikeli hale gelir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümüşhane’nin Kelkit ilçesindeki Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen, "Kelkit Havzası'nda Küçükbaş Hayvancılığı ve Kooperatifçiliği Geliştirme Çalıştayı"nın açılışında bir konuşma yaptı.

Gıda güvenliği uyarısı

Konuşmasında bölgenin kalkınması ve zenginleşmesinin yolunun, tarım ve hayvancılıktan geçtiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Türkiye olarak tarım ve hayvancılıkta müthiş bir potansiyele sahibiz. Ülke olarak baktığımızda, tarımsal milli gelirde Avrupa'da birinci, dünyada ise sekizinci sıradayız. Tarım, ülkemizde net döviz kazandırıcı sektördür. Tarım ve hayvancılık sektörümüzü aynen sanayi sektörü gibi küresel rekabete hazırlamalıyız." diye konuştu.

Bu noktada sıkıntı yaşandığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Küresel rekabete tarım ve hayvancılığı hazırlamamız lazım. Bunun için yeni politikalara ihtiyaç var. Zira tarım ve hayvancılık başka sektörlere benzemez. Eğer bugün tedbir almazsak 'şimdi ucuz' diye ithal etmeye kalkarsak boğazımızdan dışa bağlı hale geliriz. Gıda güvenliğimiz de baktığımız zaman tehlikeli hale gelir." değerlendirmesinde bulundu.

"Üretebilsek satabileceğimiz müthiş bir pazar var"

Dünyanın gelecek dönemde, tarım ve hayvancılığı gözardı edebilmesinin mümkün olmadığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bunun sebeplerini şöyle sıraladı:

"Dünyada hızla orta sınıf yükseliyor. Orta sınıf daha çok tüketiyor ve daha çok harcıyor. Her yıl iki Türkiye büyüklüğündeki nüfus orta sınıfa ekleniyor, yani her yıl 160 milyon kişi orta sınıfa ilave geliyor.

Çevre coğrafyamızda, Türkiye'nin etrafında yaklaşık 2 milyarlık nüfus var. 2 milyarlık nüfus yaklaşık 500 milyar dolarlık tarım, gıda ve hayvancılık ürünleri ithal ediyor yani çevremizde müthiş bir pazar var. Üretebilsek satabileceğimiz müthiş bir pazar var. Tarım ve hayvancılıkta bütün dünyadaki fiyat artışları diğer ürünlerin fiyat artışından hep üstte. Neden? Nüfus, gelir ve tüketim artıyor. Önümüzdeki dönemde tarım ve hayvancılık yapanlar hep kazanacaklar. Önemini hiçbir zaman yitirmeyecek. Yaşadıkça hepimiz tüketmek zorundayız ve tüm dünyayı doyurmakta bizim elimizde.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.