Gıda Hattı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan tarım destekleri konusunda dikkat çeken çıkış!

7 Kasım 2021, 16:27
Paylaş
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan tarım destekleri konusunda dikkat çeken çıkış!

Pandemi döneminin tarım ve hayvancılığın stratejik bir sektör olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Özellikle yakıt, gübre, yem vb. girdi maliyetlerindeki yüksek artışların, sıkıntıya yol açtığı görüyoruz. Verilen destekler, en az girdi maliyetlerindeki artış seviyesinde olmalı” dedi.

Kayseri Ticaret Borsası Et ve Et Ürünleri Ar-Ge Merkezi'nin açılışına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, daha sonra Kayseri Müşterek Oda-Borsa​ Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, tarım ve gıdanın önemine ilişkin mesajlar verdi.

“Tarım, en önemli ve stratejik sektörlerimizden birisi”

Tarımın en önemli ve stratejik sektörlerden birisi olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Zira, tarım başka alanlara benzemez. Her şey yolunda giderken, önemi göz ardı edilir. Ama fırında ekmek yoksa işte o zaman ne kadar stratejik olduğunun farkına varılır. Allah yokluğunu göstermesin, ama tarımın gerçek değeri, ancak yokluğunda anlaşılır. Bugün tedbir almazsak, ucuz diye her şeyi ithal etmeye kalkarsak, boğazımızdan dışa bağımlı hale geliriz. Gıda güvenliğimiz de tehlikeye girer” dedi.

Hisarcıklıoğlu, pandemi döneminin tarım ve hayvancılığın nasıl stratejik bir sektör olduğunu herkese gösterdiğini, önce kendine yeten, sonra çevresine yeten ülke olmanın önemini yaşadıklarını ifade etti.

“Tarım ve hayvancılık asla ihmal edilmemeli”

Tarım ve hayvancılık işini asla ihmal etmemek gerektiğine inandıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Biz de TOBB olarak, ticaret borsalarımızla birlikte, tarım sektörünü geliştirecek projeler ve çalışmalar yürütüyoruz. Sizlerin görüş, öneri ve sıkıntılarını, siyasi iradeye iletiyoruz, çözüm yolları arıyoruz. Özellikle tarım ve hayvancılıktaki, yakıt, gübre, yem vb. girdi maliyetlerindeki yüksek artışların, sıkıntıya yol açtığı görüyoruz. Verilen desteklerin, en az girdi maliyetlerindeki artış seviyesinde olması gerektiğini de söylüyoruz” dedi.

Kayseri Ticaret Borsası’nın İç Anadolu’nun en modern canlı hayvan borsasını ve pazar yerini kurmaya başladığını, Kalkınma Ajansından temin ettiği destekle, et ürünlerine yönelik Ar-Ge istasyonu projesini hazırladığını vurgulayan TOBB Başkanı, “Faaliyete geçirdiği gıda ve toprak laboratuvarıyla, üreticimizin ürün verimini artırdı. Hayata geçirdiği e-ticaret sitesiyle, yerel firmalarımıza ve kendi ürünlerimize destek oldu. Ülkemizin en kapsamlı ticaret borsası kampüsünü kurmayı hedefledi” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.