Gıda Hattı

TOBB Başkan Yardımcısı Üzülmez: KOBİ'ler İşbirliklerine Giderek Büyümenin Yollarını Aramalı

30 Temmuz 2007, 17:47
Paylaş

Konya Ticaret Odası Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, az iş yapıp çok kar etme döneminin bittiğini, bundan sonra aynı kar oranı için daha fazla çalışıp daha kaliteli üretim yapılması gerektiğini bildirdi.

Üzülmez, yaptığı yazılı açıklamada, KOBİ'lerin esnek yapıları ve hızlı hareket edebilme yetenekleriyle ülke ekonomisinin lokomotifi olduğunu belirtti.

Dünya ekonomilerine yeni bir boyut getiren küreselleşme ile birlikte özellikle yerel platformda faaliyet gösteren KOBİ'lerin hiç alışık olmadıkları bir rekabet ortamı ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Üzülmez, önceden KOBİ'lerin rakiplerinin aynı alanda faaliyet gösteren dükkan komşusu olduğunu, şimdilerde ise ismini bile duymadıkları ülkelerde rakiplerinin bulunduğunu vurguladı.

Böyle bir rekabet ortamında ayakta kalabilmenin en önemli yolunun stratejik işbirlikleri olduğunu belirten Üzülmez, şunları kaydetti:

"Gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin bir sonucu olan küreselleşme rüzgarı aldı başını gidiyor. Bundan kaçmak veya uzak durmak mümkün değil. Bu değişim rüzgarını karşımıza değil arkamıza almalıyız. Bunun da yolu işbirliğinden geçer. Dünya ekonomisini rakamsal olarak değerlendirirsek en büyük 100 güçten 51'i özel sektör. Yani büyük işletmeler. O halde KOBİ'lerimiz mutlaka işbirliklerine giderek büyümenin yollarını aramalıdırlar. Dünyadaki bu hızlı değişimin ve özellikle mal ve hizmetlerin kalitesi ve kullanılabilirliğinin artmasındaki en önemli unsur, araştırma ve geliştirme faaliyetleridir. AR-GE artık işletmelerimizin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Herhangi bir ürün veya hizmetin özelliklerini ve kalitesini sürekli geliştirmezseniz rakiplerinize yenik duruma düşersiniz."

"Az iş, çok kar dönemi bitti"

Üzülmez, artık az iş yapıp çok kar etme döneminin bittiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bundan sonra aynı kar oranı için daha fazla çalışıp daha kaliteli üretmek gerekmektedir. Çünkü dünyanın herhangi bir noktasında aynı işi daha ucuza yapan bir işletme mutlaka vardır. Bu bakımdan bir işletme gerekirse hem tedarikçi firması hem de dağıtımcı firması ile stratejik işbirliklerine gitmelidir. Amaç maliyeti düşürmek olmalı. Biz birbirimizin üzerinden kar etme anlayışı ile devam edersek, dünyadaki bu yarışta en arkada kalırız. Son dönemde KOBİ'ye ve hatta KOBİ'nin ihtiyacına göre kredilerin bankalar tarafından düzenlenmeye başlaması, bankaların KOBİ'lerin önemini kavramasının bir göstergesidir. Bu tip KOBİ'lere özel krediler sevindirici ancak kredilerin KOBİ'lerin büyümesini teşvik edici olması daha önemli."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.