AramaArama
Gıda Hattı

TMSF Aynes Gıda'yı satışa çıkardığını Resmi Gazete'de duyurdu

28 Ağustos 2021, 14:12
Paylaş
TMSF Aynes Gıda'yı satışa çıkardığını Resmi Gazete'de duyurdu

Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF), Aynes Gıda Anonim Şirketi'ni satışa çıkardığını duyurdu.

Satış ilanı 28 Ağustos 2021 tarih 31582 sayılı Resmi Gazete'de şöyle verildi:

"Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun kayyım olarak atandığı Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait mal, hak ve varlıklar ile sözleşmelerden Fon Kurulu Kararı ile oluşturulan ve satışına karar verilen “Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğü”, 6758 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 19 ve 20’nci maddeleri ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 134’üncü maddesi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Tarafından Ticari ve İktisadi Bütünlük Oluşturan Mahcuzların Satışına İlişkin Yönetmelik kapsamında, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarılmıştır."

Aynes Gıda'da neler olmuştu?

Aynes Gıda 1997 yılında Denizli'de kurulmuş, kısa sürede Türkiye'nin en büyük süt ve süt ürünleri işleme tesisleri haline gelmişti. Firma içine düştüğü finansal güçlük sonrası Ekim 2016'da Halkbank ve Vakıf Faktoring ile borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik protokol imzaladığını açıklamıştı.

TMSF Aralık 2016'da FETÖ/PYD soruşturması kapsamında firmaya el koymuş ve yönetim için kayyım atamıştı. Yapılan itiraz sonrasında, 2018'de mahkeme şirketin sahiplerine iadesine karar vermiş, ancak Denizli Cumhuriyet Başsavcığı'nın talebiyle firmaya yeniden kayyım atanmıştı.

Aynes Gıda'nın satışı için son teklif verme tarihi 11 Ekim 2021, ihalenin düzenleneceği tarih ise 12 Ekim 2021 olarak açıklandı. İhale kapalı zarf usulü ile verilen tekliflerin açılması ile başlayacak, katılmaya hak kazananların listesi belirlendikten sonra açık artırmaya geçilecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.