Gıda Hattı

TMSD, Makarnalık Buğday İhracatının Durdurulmasını İstiyor

3 Kasım 2007, 13:44
Paylaş

Ülkemizin bu yıl yaşadığı kuraklık nedeniyle, makarnalık buğday üretiminde 300.000 tonluk düşüş yaşanması, makarna sektörünü sıkıntıya soktu.

Uluslararası piyasalarda Mart başında 300 dolar seviyesinde olan makarnalık (durum) buğdayın ton fiyatı, dünya genelinde üretimde yaşanan düşüş nedeniyle 750-800 doları gördü. Dünya piyasalarında yaşanan bu artış, Türkiye’de bazı firmaların makarnalık buğday ihracatını arttırmalarına sebep olurken, makarna sanayini ise sıkıntıya soktu.

Üretimlerinin ana hammaddesi olan durum buğdayında yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle, makarna ihracatını yavaşlattıklarını belirten Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Murat Bozkurt; dernek olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Gümrük ve Dış Ticaret müsteşarlıklarına başvurarak, durum buğdayı ihracatının önlenmesini istediklerini, ancak önlem alınmadığı gibi, Mersin Limanı'ndan ihracatın sürdüğünü, bazı firmaların da Gaziantep, Konya ve Güneydoğu'dan ihraç edilmek üzere ürün toplamaya devam ettiğinin belirlendiğini açıkladı.

Bu gelişmeler üzerine TMSD, 30 Ekim itibarıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Gümrük ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu devlet bakanlıklarına bir yazı göndererek, makarnalık buğday ihracatının durdurulmasını istedi. Yazıda, dünyada makarnalık buğday üretiminin önemli ölçüde azalması nedeniyle uluslararası piyasalarda fiyatın süratle arttığına dikkat çekilirken, birçok ihracatçı ülkenin, bu gelişmeler üzerine buğday satışlarını durdurduğuna ve ihracat şartlarını ağırlaştırdığına, iç piyasalarda yaşanması muhtemel sıkıntılar için önlem aldığına işaret edildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.