Gıda Hattı

TMO’nun fındık stokları satışa açılacak mı? Pakdemirli yanıt verdi

18 Ekim 2018, 17:17
Paylaş
TMO’nun fındık stokları satışa açılacak mı? Pakdemirli yanıt verdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) daha önce yıl sonuna kadar satışa açılmayacağını duyurduğu fındık stoklarının, yılbaşından itibaren satışa açılacağı iddialarına yanıt verdi. Pakdemirli, “2018 yılı biter bitmez TMO fındık stoklarının satışa açılması söz konusu değildir. Üreticimizin elinde fındık olduğu sürece stoklarımızı koruyacağız ve satışa açmayacağız” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 21 Eylül’de yaptığı açıklama ile, 2018 yıl sonuna kadar kabuklu fındık stoklarını satışa çıkarmayacağını duyurmuştu.

“TMO’nun fındık stokları satışa açılacak” iddiası!

TBMM’de MHP ve CHP’nin fındık üreticilerinin sorunlarının araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin önergeleri, Meclis Genel Kurulu’nda AK Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedilirken, TMO’nun fındık stoklarının yılbaşından sonra satışa açılacağı, bunun da fındık fiyatlarının daha da düşmesine neden olarak, üreticiyi mağdur edeceği iddiası gündeme geldi.

findik-tmo2-gidahatti

Pakdemirli, twitter hesabından yanıt verdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TMO'nun fındık stokları satışa açılacak iddiasına, twitter hesabından yaptığı paylaşımla yanıt verdi.

Fındık fiyatlarını üreticinin lehine korumak için TMO'nun elindeki fındık stoklarını yıl sonuna kadar satışa açmayacaklarını duyurduklarını hatırlatan Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı:

“Bu açıklamadan yola çıkarak, hemen Ocak ayında fındık stokları satışa açılacakmış gibi spekülasyonlar yapılmaya başlandı. 2018 yılı biter bitmez TMO'nun fındık stoklarının satışa açılması söz konusu değildir. Üreticimizin elinde fındık olduğu sürece stoklarımızı koruyacağız ve satışa açmayacağız.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.