Gıda Hattı

TMO’dan kuru üzüm üreticilerine dikkat çeken uyarı!

22 Eylül 2021, 09:36
Paylaş
TMO’dan kuru üzüm üreticilerine dikkat çeken uyarı!

Üreticiler tarafından arz edilecek ürünün tamamını alabilecek şekilde hazırlık yapılarak çekirdeksiz kuru üzüm alımlarına başlandığını bildiren TMO, üreticilerin kesinlikle ürünlerini ofisin alım fiyatlarının altında satmamaları önerisini tekrarladı. 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 10 Eylül’de alımlara başladığı çekirdeksiz kuru üzüm konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

“Alımlar sorunsuz bir şekilde sürüyor”

TMO’nun 7 Eylül’de açıklanan çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatlarından 10 Eylül 2021 tarihinde başladığı alımların sorunsuz bir şekilde devam ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Üreticilerimiz ürünlerini, TMO’dan randevu alarak alım merkezlerine kolay ve hızlı bir şekilde teslim etmektedir.

Bugüne kadar alınan ürün miktarı ve sonraki günler için alınmış olan randevular dikkate alındığında üreticilerimizin TMO’yu tercih etmeleri memnuniyet vericidir.

Üreticilere şu ana kadar 35 milyon TL ödendi

Hali hazırda randevu alan üretici sayısı 6.500’e, randevu alınan ürün miktarı ise 50 bin tona ulaşmış olup, bu kapsamda alım merkezi sayısı 11’e yükseltilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatları ile ilk hafta alınan kuru üzüm bedelleri bir hafta içerisinde üreticilerimizin hesaplarına aktarılmış olup, bu gün yapılan ödemeler ile birlikte üreticilerimize toplam 35 milyon TL ödeme yapılmıştır.

Sayın Bakanımız kuru üzüm alımlarını yakından takip etmekte olup, üreticilerimize destek olmak amacıyla ürün bedeli ödemelerinin 2 günde bir olacak şekilde yapılması talimatını vermiştir.

“Ürünlerinizi TMO fiyatının altında satmayın”

TMO tarafından açıklanan alım fiyatı, piyasa fiyatlarının düşmesini önlemek için belirlenen bir taban eşik fiyattır. Piyasaların bu eşik fiyatın üzerinde oluşması amaçlanmakta olup TMO dışındaki diğer piyasa aktörlerinin ürün alabilmeleri için TMO alım fiyatlarının üzerine çıkmaları gerekmektedir. Bu nedenle üreticilerimizin ürünlerini TMO alım fiyatlarının altında kesinlikle satmamalarını sürekli öneriyoruz.

TMO, üreticilerimiz tarafından arz edilecek kuru üzümün tamamını alabilecek şekilde tüm hazırlıklarını yapmıştır. Ayrıca üreticilerimizin dökme ürün getirmek için yapmış olduğu talepler değerlendirilmiş, bu kapsamda TMO dökme ürün kapasitesi yüzde 50 oranında artırılmıştır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.