Gıda Hattı

TMO yem piyasasını regüle etmek amacıyla, mısır ithal edecek

10 Ekim 2021, 12:46
Paylaş
TMO yem piyasasını regüle etmek amacıyla, mısır ithal edecek

Son dönemde dünya piyasalarındaki spekülatif haberlerin de etkisiyle yurt içi mısır fiyatlarında aşırı yükselişler gözlendiğine dikkat çeken TMO, üreticilerin ihtiyaç duydukları hammaddeyi sorunsuz temin edebilmeleri ve yem maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlamak amacıyla 14 Ekim’de 325 bin ton mısır ithalat ihalesi düzenleyecek.

Bu yıl tarımsal kuraklık kaynaklı olarak hububat üretimindeki azalmalar nedeniyle yem regülasyon çalışması kapsamında buğday ve arpa stoklarını satışa açan TMO, yeterli üretime rağmen artan fiyatlar üzerine bu kez mısır ithal edecek.

Yem regülasyon çalışması

TMO’nun konuya ilişkin açıklamasında, ülkemizde hububat hasadının ilerlemesiyle birlikte tüm dünya ile eşzamanlı olarak ülkemizde de yaşanan tarımsal kuraklığın, üretim ve verimde kayıplara yol açarak piyasa fiyatlarında aşırı yükselişlere neden olduğunun altı çizilerek, şöyle denildi:

“Fiyat artışlarının önüne geçebilmek adına TMO tarafından ilk etapta satış fiyatlarımız ilan edilmiş, ardından başta tüketicilerimiz olmak üzere et, süt ve yem üreticilerimizin maliyetlerinin düşürülmesini teminen Toprak Mahsulleri Ofisinin yetki ve imkânları arttırılarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Yem Regülasyon Çalışması başlatılmıştır.

Bu kapsamda TMO stokları takviye edilmiş ve Temmuz ayından itibaren piyasaya 2,6 milyon ton hububat arz edilerek, buğday ve arpa başta olmak üzere piyasa fiyatlarında istikrar sağlanmıştır.

Fotoğraf: ©FAO/Alberto Conti

325 bin ton mısır ithal edilecek

Ancak son dönemde bu yılki mısır üretimimizin geçen yılın üzerinde olmasına rağmen dünya piyasalarındaki spekülatif haberlerin de etkisiyle yurt içi mısır fiyatlarında zaman zaman aşırı yükselişler gözlenmektedir.

Yaşanan bu yükselişlerin besici ve yetiştiricilerimizi olumsuz etkilememesi, üreticilerimizin ihtiyaç duydukları hammaddeyi sorunsuz temin edebilmeleri ve yem maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlamak amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 14 Ekim 2021 tarihinde 325 bin ton mısır ithalat ihalesi düzenlenecektir.

TMO, içinde bulunduğumuz olağandışı piyasa koşullarında piyasa istikrarını sağlamak üzere stoklarını takviye ederek besici ve yetiştiricilerimiz başta olmak üzere üreticilerimize ürün arzına yeni hasada kadar kesintisiz devam edecektir.”

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.