Gıda Hattı

TMO'ya Gümrüksüz Hububat İthalatı İçin Tarife Kontenjanı Açıldı

26 Eylül 2007, 00:03
Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) gümrüksüz toplam 1 milyon 400 bin ton buğday, mahlut, arpa ve mısır ithalatı yapabilmesi için tarife kontenjanı açıldı.

TMO Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmak üzere buğday, arpa ve mısır ithalatında tarife kontenjanı uygulamasına ilişkin Bakanlar kurulu Kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar göre TMO Genel Müdürlüğü, ihtiyaç halinde sıfır gümrük vergisi ile 800 bin ton buğday ve mahlut, 300 bin ton arpa, 300 bin ton da mısır ithal edebilecek. Bu miktar dışında yapılacak ithalatta ise İmalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu ürünler için tespit edilen gümrük vergileri uygulanacak.

Tarife kotası kapsamındaki ithalat için Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından ithal lisansı düzenlenecek. İthalat lisansları, 31 Mayıs 2008'e kadar geçerli olacak ve üçüncü kişilere devredilemeyecek.

Bu arada mahlut; buğdayla çavdarın veya yulafla çavdarın eşit kısımlar halinde karışımından meydana gelen ve birlikte ekilen tohum olarak biliniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.