Gıda Hattı

TMO, un fiyatlarında spekülatif artışlara karşı regülasyona devam edecek

2 Haziran 2022, 00:26
Paylaş
TMO, un fiyatlarında spekülatif artışlara karşı regülasyona devam edecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, un fiyatlarında olası spekülatif hareketlerin önüne geçmek için TMO aracılığı ile uyguladığı ve 1 Haziran itibariyle sona eren Un Regülasyon Çalışması’na devam kararı aldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) un fiyatlarına Kasım 2021'den bu yana uyguladığı regülasyon, 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle sona erdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı un fiyatlarındaki olası spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçmek için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığı ile 2021 Eylül ayından buyana uyguladığı Un Regülasyon Çalışması'na devam kararı aldı. Bakanlığın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

TMO un regülasyonuna devam edecek

“Bakanlığımız, ilgili kuruluşu Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla 2021 yılı hasat döneminde yaşanan kuraklığın ardından gereken tedbirleri ivedilikle almış, iştigal alanına giren ürünlerde piyasadaki arz açığını gidermek üzere çalışmalarını yürütmüştür.

Bu kapsamda 2021 yılı Eylül ayından itibaren uygulanan Un Regülasyon Çalışması ile TMO stoklarındaki ekmeklik buğdayın, un fiyatlarını makul seviyede tutacak şekilde taahhütname karşılığında satışı yapılmış böylece ekmeğin hammaddesi olan unun uygun fiyatlarla fırıncı esnafımıza ulaşması sağlanmıştır.

Buğday üretiminde yüzde 10 artış bekleniyor

Ülkemiz buğday üretimi 2022 yılında hava koşullarının da olumlu gitmesiyle geçen yılın %10,5 üzerinde 19,5 milyon ton, toplam hububat üretiminin de geçen yılında geçen yılın %15,7 üzerinde 36,9 milyon ton olması beklenmektedir.

Buğday ve arpa hasadı lokal olarak başlamış olup hasat edilen yerlerde verimin geçen yılın üzerinde olduğu müşahede edilmektedir.

Un fiyatları konusundaki spekülasyonlar

Ancak gelinen noktada buğday hasadının yapıldığı Haziran-Ağustos dönemi için piyasa un fiyatlarında aşırı fiyat artış beklentilerinin oluştuğu yönünde spekülasyonlar yapıldığı gözlenmektedir.

Yapılan bu spekülasyonların tüketicilerimizi olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerekli değerlendirmeler birlikte yapılarak, TMO’nun Un Regülasyon uygulamalarına Haziran ayından itibaren tekrar devam edilmesi uygun görülmüştür.

Bu kapsamda fırınlara ve ekmek üreticilerine belirli bir fiyattan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya devam edilecektir.

Piyasalar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de yakından takip edilmeye devam edilecek olup piyasa istikrarına yönelik gereken tüm tedbirler alınacaktır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.