Gıda Hattı

TMO Spekülatif Fiyat Artışına İzin Vermeyecek

17 Temmuz 2007, 17:00
Paylaş

Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği Başkanvekili Aysun Çınar, TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu'nun, geniş katılımla Konya'da düzenlenen sektörel bilgilendirme toplantısında, spekülasyonlara bağlı artan buğday fiyatları konusunda kendilerini rahatlattığını söyledi.

Toplantıya, TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Murat Bozkurt ile çok sayıda üst düzey yetkilinin katıldığını anlatan Çınar, un sanayicilerinin toplantıda TMO Genel Müdürü Kemaloğlu'na, özetle "Fabrikalarımız çalışmıyor, ithalat açılsın, spekülatörlere fırsat verilmesin, onların eline bizi düşürmeyin" dediklerini belirtti.

TMO Genel Müdürü Kemaloğlu'nun, Türkiye'de çok endişe edilecek bir kuraklık olmadığını, kısmi bir rekolte kaybının söz konusu olduğunu dile getirdiğini vurgulayan Çınar, "Kemaloğlu toplantıda, spekülasyonlara bağlı artan buğday fiyatları konusunda bizi rahatlattı. Un sanayicilerinin istedikleri zaman buğday ithal edebileceklerini belirterek, bizim bu konuda endişe etmememizi istedi. Şu an spekülatörlerin ellerinde buğday olduğunu biliyoruz. Basında yer alan kuraklık ve rekolte kaybı açıklamaları spekülatörlere fırsat verdi. Şu an fiyatlar, olması gerekenin çok üzerinde seyrediyor. TMO hiçbir zaman sanayiciyi zor durumda bırakmaz. İhtiyacı olduğu dönemde de buğdayı temin eder. Ayrıca, buğdaydaki aşırı fiyat artışına rağmen devlet, hiçbir zaman ekmeğin fiyatının artmasına izin vermez" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.