Gıda Hattı

TMO, piyasaya 300 bin ton buğday verecek

11 Mart 2008, 17:45
Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), spekülatörlerin küresel ısınma ve kuraklık bahanesiyle buğday fiyatını artırmasına fırsat vermeyecek.

Ofisin Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Türkiye'de yeni hasat sezonuna kadar yetecek yaklaşık 2 milyon ton buğday bulunduğunu belirterek, kıtlık ya da sıkıntının söz konusu olmadığını söyledi.

"Buğdayda psikolojik bir savaş yaşanıyor. Fiyatlara yönelik spekülatif beklenti sürerse, gerekirse 31 Mayıs'ta sona erecek ithalattaki sıfır gümrük vergisini hasat boyunca uzatabiliriz." diyen Kemaloğlu, psikolojik beklentilerin kırılması amacıyla mart sonu ya da nisan başında piyasaya kendi stoklarından 300 bin tona kadar buğday vereceklerini açıkladı. Un Sanayicileri Federasyonu, Yem Sanayicileri Federasyonu, Makarna Sanayicileri Derneği ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu yöneticileri, hububat piyasasında yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere TMO'da bir araya geldi. Un fiyatlarında afaki bir artışın söz konusu olmadığını ifade eden Kemaloğlu, Fırıncılar Federasyonu ile yaptıkları görüşmede de ekmek fiyatlarının artmasında, un dışındaki diğer giderlerin maliyetindeki artışların etkili olduğunu söyledi. Depolarında bulunan 240 bin ton emanet ürünün hukuken nisan sonuna kadar satışının gerektiğini kaydeden Kemaloğlu, piyasaya sunacakları 300 bin ton ürünle birlikte, yaklaşık 2 ayda piyasaya 500 bin ton buğday çıkarılmış olacağını belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.