AramaArama
Gıda Hattı

TMO Genel Müdürü Güldal’dan fındık üreticisine uyarı!

10 Eylül 2021, 17:19
Paylaş
TMO Genel Müdürü Güldal’dan fındık üreticisine uyarı!

Şu ana kadar fındık alımlarında fiyat ortalamasının 27,5 lira seviyelerinde olduğunu belirten TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, üreticileri fındıklarını açıklanan taban fiyatın altında satmaması konusunda uyardı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ordu’nun Altınordu ilçesinde fındık alım deposunu ziyaret ederek bilgi aldı.

“Üreticiler açıklanan fiyatı, makul ve mantılı buluyor”

Üreticilere hasatlarının hayırlı olmasını dileyen Güldal, açıklanan alım fiyatlarının üreticiler tarafından tercih edildiğini, makul ve mantıklı bulunduğunu gördüklerini söyledi. Güldal, “Üreticilerimiz fındıklarını istediğimiz kriterlerde hazırlayarak, TMO’nun alım noktalarına getiriyorlar. Bugün itibariyle 32 alım noktası şu anda fındık bölgelerinde açık durumda, önümüzdeki haftalarda 16 alım noktası ile sayı artacak. İlerleyen günlerde de alım noktaları ihtiyacı yükselmiş olacak” dedi.

Ortalama fiyat 27,5 TL oldu

İlk etapta 2 bin 507 çiftçiye toplamda 75 milyon TL ödeme yapıldığını hatırlatan Güldal, fındık üreticilerinin, TMO’nun açıkladığı taban fiyatların altında mahsullerini satmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Güldal, “Bizim kriterlerimiz ve uyguladığımız değerler üreticinin lehine. Bir haftalık alım değerlerine bakıldığında ortalama fiyat 27,5 liranın altına düşmüyor. Randımanı yüksek olanlar da 30 liraları geçen değer bulabiliyor. Dolayısı ile bu kadar emek verdikleri fındıkları önce TMO’ya ve o fiyatları veren diğer alıcılara rahatlıkla satabilirler. Fiyatları düşürmemek üreticilerimizin de elinde" diye konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.