Gıda Hattı

TMO, fırıncıların ‘ekmek zammı” restini gördü, zammı geri çekti!

6 Ocak 2022, 12:19
Paylaş
TMO, fırıncıların ‘ekmek zammı” restini gördü, zammı geri çekti!

Ocak ayında 1 milyon 220 bin ton hububatı ekmeklik buğdayda yüzde 23, arpada yüzde 24 zamlı fiyatla satışa açan TMO, fırıncıların “ekmek zammı” açıklamalarının ardından geri adım attı.  Ofis, hububatı Aralık ayı fiyatlarıyla satacak.

Piyasa regülasyonu kapsamında Ocak ayında 1 milyon 220 bin ton hububatı satışa açan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ekmeklik buğdayda yüzde 23, arpada ise yüzde 24 zamlı fiyat açıklamıştı.

TMO’nun hububatta zamlı fiyat açıklamasının ardından fırıncılardan ekmek zammının kaçınılmaz olduğu, zammın yüzde 20’lerde olabileceği açıklamaları gelmişti.

TMO geri adım attı!

Bu gelişme üzerine TMO, Ocak ayında 1 milyon 220 bin ton hububatı Aralık ayı fiyatlarıyla satma kararı aldı. TMO’nun konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Son günlerde Toprak Mahsulleri Ofisinin 2022 yılı Ocak ayı satış fiyatlarıyla ilgili olarak kamuoyunda özellikle ekmek fiyatlarında aşırı artışa neden olacağına yönelik değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir.

Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat başından bu yana hammadde fiyatlarının tüketicilerimiz ile hayvan yetiştiricilerimizi olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla un ve yem regülasyonu kapsamında piyasa fiyatlarının oldukça altında bir seviyeden ilgili sektörlere satış yapmaktadır.

TMO Kasım ve Aralık aylarında buğday, arpa ve mısır satış fiyatlarını değiştirmemiş, stoklarındaki ekmeklik buğdayları un üreticilerine; ekmeklik un satış fiyatlarının peşin, 185-200 TL/çuval aralığında olması şartıyla satışa sunmuştur.

“Fiyat değişikliği, ekmek zammına bahane ediliyor”

Her yıl olduğu gibi 2022 yılı Ocak ayında da TMO satış fiyatlarında güncelleme yapılarak, ilgili un ve ekmek sektörleri ile paylaşılmıştır.

Ancak yapılan bu fiyat değişikliği bahane edilerek ekmek fiyatlarında yüksek oranda artış yapılması gerektiği gibi kamuoyunu yanıltıcı değerlendirmeler ve iç piyasa hububat fiyatlarındaki gerilemeler de dikkate alınarak;

TMO’nun 2022 Ocak ayı hububat satışlarına 2021 Kasım ve Aralık ayı fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alınmıştır.

Hububat satışlarında Aralık ayı fiyatları uygulanacak

Bu kapsamda ekmeklik buğday satışlarına (No:2); önceki aylarda olduğu gibi 2.650 TL/ton, ekmeklik un satış fiyat taahhütlerine 185-200 TL/çuval, arpa satışlarına 2.050 TL/ton, mısır satışlarına ise 2.500 TL/ton fiyatlarla devam edilecektir.

TMO olarak ilgili sektörlerle işbirliği içinde gıda enflasyonuyla etkin bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğimizi, un üreticilerimize, kanatlı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize yönelik ürün temininin yeni hasat dönemine kadar kesintisiz devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.