AramaArama
Gıda Hattı

TMO, fındık alımına Sakarya’dan start verdi

1 Eylül 2021, 18:45
Paylaş
TMO, fındık alımına Sakarya’dan start verdi

2021/2022 sezonu fındık alımının başlaması dolayısıyla Sakarya’da düzenlenen törende konuşan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, yıl sonuna kadar devam edecek alımlarda randıman değerlendirmelerinin üretici lehine olacağının altını çizdi.

Dünya fındık üretiminin büyük bir kısmını elinde bulunduran Türkiye’de TMO tarafından fındık alım sezonu başlatıldı.

Fındık üretiminde 3’üncü sırada yer alan Sakarya’da 2021 yılı fındık alımı dolayısıyla, Erenler ilçesi Pirahmetler Mahallesinde bulunan fındık alım noktasında gerçekleştirilen törene, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ulvi Özerdem, Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, Ziraat Odaları Başkanları ve fındık üreticileri katıldı.

TMO’nun alımları yıl sonuna kadar devam edecek

Törende konuşan TMO Genel Müdürü Güldal, 2021 yılı fındık alım fiyatlarının yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre, Giresun kalite fındık için kilosunun 27 lira, Levant kalite fındık için kilosunun 26,5 lira, sivri kalite fındık için kilosunun 25,5 lira olduğunu ve alımların yıl sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Güldal, sözlerini şöyle sürdürdü:

Fındık, 2.3 milyar dolar ihracat getirisi olan bir ürün

“Fındık; ülkemizin ihracatta, üretimde lider olduğu en önemli ürünlerimizden bir tanesi. Yaklaşık 2.3 milyara çıkan tarımsal ihracat getirisi olan bir ürünümüz. Dolayısı ile ülkemiz için çok önemli ve bu üründe üreticimizin hakkı kadar ülkemizin hakkı var, herkesin hakkı var. Bundan dolayı değerinin iyi, yüksek ve kıymetli olması önemli.

“Randıman değerlendirmelerimiz tamamen üretici lehine olacak”

Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, yüzde 6 randıman hesabına göre ve malum kriterlerimiz geçmiş yıllardaki ile aynı, bunları üreticilerimiz biliyor. Aynı kriterler, bu fiyatlar ve ilave randıman ki bu sene randımanın da yüksek olduğunu biliyoruz, randıman noktasında da değerlendirmelerimiz tamamen üretici lehine olacak şekilde çalışmaları yürüteceğiz ve iyi bir sezon geçireceğimizi diliyorum.”

“Hiçbir üreticimizin TMO’ya gelip, geri dönmesini istemeyiz”

Sel bölgelerindeki fındık üreticileri için imkanlar oluşturduklarını belirten Güldal, “Batı Karadeniz bölgemizde sel afeti yaşadık. Bartın ve Kastamonu’daki üreticilerimizin sıkıntı çekmemeleri için bu 2 ilimizde de alım ekipleri görevlendirdik. Bütün Ofise gelecek olan fındık ürününün tamamının almak için depomuz, finansımız, personel kapasitemiz ve imkanlarımız hazırdır. Hiçbir üreticimizin TMO’ya geldikten sonra geri dönmesini istemeyiz. Ama rutubet konusunda çok hassas olmak lazım, çünkü yağışlı günlerden geçiyoruz. Çiftçilerimiz bir şey merak ettiklerinde öncelikle TMO yetkililerinden bilgi almalarını istiyoruz. Ve muhakkak TMO’dan aldıkları randımana göre ürünlerini satsınlar. Bizim fiyatımız, referans fiyattır. Bunun altında hiçbir üreticimiz fındığını satmasın, başkasına teslim etmesin” şeklinde konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.