AramaArama
Gıda Hattı

TMO fındık için ses verdi! Fındık stokları yıl sonuna kadar satışa açılmayacak

21 Eylül 2018, 19:08
Paylaş
TMO fındık için ses verdi! Fındık stokları yıl sonuna kadar satışa açılmayacak

Üreticilerin yeterli fiyat açıklayarak piyasaya girmesini beklediği Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) açıklama geldi. TMO, 2018 yıl sonuna kadar kabuklu fındık stoklarını satışa çıkarmayacağını bildirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık stoklarının satışa açılacağı yönündeki iddialar üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

“Stokların açılacağı maksatlı söylenti”

2017 yılında 79 bin fındık üreticisinden ürün satın alarak piyasaya müdahale eden TMO’nun elinde bulunan fındık stoklarının satışa açılacağı yönünde piyasalarda maksatlı söylentiler yer aldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugün için fındık hasadı tamamlanmış olup, piyasaya arz edilen ürün miktarı %30 seviyelerindedir.

findik-tmo2-gidahatti

TMO fındık stokları yıl sonuna kadar satışa açılmayacak

Üreticilerimiz tarafından piyasaya ürün arzının devam ettiği bir dönemde Kurumumuzun, elinde bulunan kabuklu fındık stoklarını 2018 yılı sonuna kadar satışa açması söz konusu değildir.

Bakanlığımız ve Kurumumuz piyasaları yakından takip etmekte, üretici mağduriyeti oluşmaması ve piyasa istikrarının sağlanması için gerekli tedbirleri almaktadır.”

findik-tmo-depo-gidahatti

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, üreticinin maliyeti göz önünde bulundurularak, TMO'nun fındıkta taban fiyat 15-16 liradan oluşturulmak üzere piyasaya girmesi gerektiği açıklamasını yapmıştı.

Haber Etiketleri

TMO

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.