Gıda Hattı

TMO'dan Fındık Üreticisine 'Ürünü Geç Sat' Tavsiyesi

16 Ağustos 2007, 17:47
Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), bu yılki fındık alımına başlıyor. Ofis, dünden itibaren, fındık satmak isteyen üreticilere randevu vermeye başladı. Üreticiler, verilen randevu tarihinde fındıklarını ofise teslim ederek fındık bedelinin yarısını hemen, yarısını da 15 gün içinde alabilecek.

TMO Başkanı İsmail Kemaloğlu, fındıkta rekoltenin geçen yıla göre düşük olduğuna dikkati çekerek üreticilere, fiyat artışlarından yararlanmaları için ürünlerini geç satmaları tavsiyesinde bulundu. Bu yılki fındık alım politikasını belirleyen TMO, üreticileri de bilgilendirmek amacıyla bir broşür hazırladı. Broşürde yer alan bilgilere göre ofisin alım yerlerinde bugünden itibaren üreticilere alım için randevu verilmeye başlanıyor. Fındık teslimi için her üreticiye en fazla 3 randevu verilecek. Bir üreticiden, çiftçi kayıt sisteminde (ÇKS) belirtilen alana göre tahmini üretim miktarından fazla ürün alınmayacak. Randevu listeleri günlük olarak alım merkezlerine asılacak.

Ne ürün gelirse alacağız

İsmail Kemaloğlu, broşürde yer alan yazısında, üreticilere, kademeli fiyat artışından yararlanmak için ürünlerini geç satmaları çağrısında bulunurken “TMO'nun açıkladığı fiyat, ürünün alt eşik fiyatıdır; ürünü satmakta acele etmeyerek bizlere, dolayısıyla fındık üreticilerine en büyük desteği vermiş olursunuz” ifadesine yer verdi. Kemaloğlu ayrıca, dün yaptığı açıklamada, üreticilerin, fındık alımı konusunda finansman sorunu olmadığını vurgularken “Çiftçinin tereddüt etmesine gerek yok. Ne kadar ürün gelirse alacağız” dedi. Bu arada, üreticilerin, fındık alımı ile ilgili her türlü sorularını yanıtlamak ve üreticileri bilgilendirmek üzere, “Alo Ofis Ürün Alım Hattı” oluşturuldu. Üreticiler, (0312 416 34 10) numaralı 6 hatlı telefondan sorunlarını ofise iletebilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.