AramaArama
Gıda Hattı

TMO, çeltik alım tarihi ile kriterlerini belirledi

7 Eylül 2021, 15:19
Paylaş
TMO, çeltik alım tarihi ile kriterlerini belirledi

TMO, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fiyatlardan çeltik alımlarına 13 Eylül 2021 tarihi itibariyle başlanacağını duyurdu.

TMO, 2021 dönemi çeltik alım tarihi ile kriterlerini belirledi.

Yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki günlerde başlayacak 2021 yılı çeltik hasadında üretimin bir önceki yıla göre %2 artarak 1 milyon ton (2020; 980 bin ton) olacağı (TÜİK 1. Tahmin) öngörülüyor.

Çeltik alımlarına 13 Eylül’de başlanacak

Bugüne kadar çeltik piyasalarının yakından izlendiği ve piyasaların seyrine göre TMO politikalarının şekillendirildiği belirtilen açıklamada, 2021 dönemi TMO çeltik alım fiyatlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından,

Baldo çeşidi çeltik için: 5.500 TL/Ton, (55 randıman)

Osmancık çeşidi çeltik için: 4.500 TL/Ton, (60 randıman)

Luna çeşidi çeltik için; 4.000 TL/Ton, (65 randıman)

olarak açıklandığına işaret edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca çeltik üreticilerine dekar başına 62 TL mazot, 8 TL gübre ve 16 TL sertifikalı tohum desteği ile ton başına 100 TL prim desteği verildiği hatırlatılan açıklamada, Ofisin, 13 Eylül’den itibaren alımlara başlayacağı kaydedildi.

Çeltik alım kriterleri

Açıklamaya göre, 2021 dönemi çeltik alımlarında;

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak.

Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren en geç 21 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak.

Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satanlara ödemeler ise 3 gün içerisinde yapılacak.

Lisanlı depo avantajları

Lisanslı depoları kullanmalarının üreticilerin menfaatlerine olacağı vurgulanan TMO açıklamasında, “Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL’ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75’ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı (5 milyon TL’ye kadar) ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur” denildi.

Üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla randevulu alım sistemine devam edileceği belirtilen açıklamaya göre, randevular İnternet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecek.

TMO İşyerlerinde Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü, lisanslı depolar üzerinden ise haftanın tüm günlerinde alım yapılacak.

TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek, lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabilecekler.

2021 yılı çeltik alım fiyatları 

2021 döneminde; TMO'ya çeltik teslim edecek üreticilerin alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; Covid-19’ karşı önlemlerini mutlaka almaları, ÇKS bilgilerini güncellemeleri, Randevularını mutlaka almaları ve ürünlerini randevu alınan günde getirmeleri, Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri,

Lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) acentelerine başvurarak (kimlik belgesi, yatırım hesabı ve ikamet adresi bilgileri ile birlikte) TÜRİB’e üye olmaları, Ürünün TMO iş yerlerine/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi,

gerekiyor.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabilecekler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.