Gıda Hattı

TMO Buğdayda Spekülasyona Karşı Satışa Başlıyor

1 Ekim 2007, 16:41
Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğday fiyatlarındaki spekülatif hareketleri önlemek için stoklarındaki buğdayı satışa açma kararı aldı.

Ofis, ilk aşamada stoklarındaki 60 bin ton ithal buğdayı, 1 Ekim'den itibaren sanayicilere açacak. Bu yıl 124,6 bin ton buğday alan ofis, geçen yıldan kalan buğday ile birlikte 300 bin ton ürünü de pazartesiden sonra birkaç gün içerisinde satışa arz edecek. Ayrıca bakanlar kurulu kararı ile ihtiyaç halinde sıfır Gümrük Vergisi ile 800 bin ton buğday ve mahlut, 300 bin ton arpa, 300 bin ton da mısır ithal etme yetkisi alan TMO, bu kapsamda 200 bin tonluk ithalat için de hazırlık yapıyor. Bir ay içinde 200 bin ton buğdayın getirilmesi öngörülüyor. Avrupa Birliği’nden (AB) tarife kontenjanı kapsamında ayrıca 300 bin ton gümrüksüz buğday ithal etme yetkisi olan TMO, Avrupa'da fiyatlar yüksek olduğu için bu imkânı ileri aşamalarda kullanmayı planlıyor.

Konuyla açıklama yapan TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, dünya gündeminde bulunan küresel iklim değişikliği ve ısınma tartışmalarıyla temel gıda maddesi olarak buğday başta olmak üzere hububat piyasalarında hareketlenme meydana geldiğini kaydetti. Piyasaların bazen spekülasyonlara, korkulara, panik ve endişeye, bir kısım aktörlerin manipülasyonlarına da şahit olabildiğini anlatan Kemaloğlu, alıcı ve satıcı psikolojisinin yoğun yaşandığı bir ortamda, fiyatların spekülasyona açık, olumsuz haberleri satın alarak şekillendiğini vurguladı. Dönemsel olarak yaşanan bu dalgalanmaların, sağlıklı değerlendirme yapamayan ve piyasanın dedikodularına kapılan üreticilere, sanayicilere, hatta fiyat artışından fayda bekleyenlere zarar verdiğini kaydeden Kemaloğlu, “Çünkü aşırı dalgalı bir piyasadan tüm aktörler olumsuz etkilenebilecektir. Bu olumsuz etkilerden kurtulmak için piyasa dışında bulunmak gerekmektedir” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.