Gıda Hattı

TMO buğday için müdahale fiyatı açıklamayabilir

15 Temmuz 2008, 09:21
Paylaş

Üretici buğday için Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alım fiyatı açıklamasını beklerken, Ofis yetkilileri bu yıl alım fiyatı açıklamaya gerek duyulmayabileceğini bildirdi. Yetkililer, piyasanın şu anda iyi çalıştığını ve herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmadığını söyledi. Piyasa iyi gittikçe de herhangi bir müdahalede bulunulmayacağını kaydeden yetkililer, mısırda da son 2 yıldır piyasanın iyi çalışmasından dolayı müdahale alım fiyatı açıklanmadığını hatırlattı.

Geçtiğimiz yıllarda haziran başı gibi açıklanan hububat müdahale alım fiyatı şu ana kadar açıklanmadı. Kısa vadede de bu yönde bir adım atılması beklenmiyor. Bu durumun gerekçesi ise, yıllar sonra ilk kez buğdayda üretimin tüketimi karşılaması, fazla üretimin ise söz konusu olmaması olarak gösteriliyor. Yetkililer, geçtiğimiz yıllarda buğdayda üretimin fazla olması nedeniyle TMO'nun piyasaya girmek durumunda kaldığını ve müdahale alımı yaptığına dikkat çekiyor. Bu yıl ise şu an itibariyle 17,7 milyon tonluk buğday üretimine karşılık 18 milyon tonluk tüketim öngörülüyor.

Mısırın durumu örnek

TMO yetkililerinden edinilen bilgiye göre, şu anda hububat piyasası müdahaleye gerek kalmaksızın işliyor. Önümüzdeki günlerde fiyatlarda düşüş olmaması veya koşullarda değişme olmaması durumunda, piyasanın işleyişinde de bir sıkıntı beklenmiyor. Bu nedenle, TMO'nun hububat için müdahale alım fiyatı açıklamaması gündemde. Gelişmeleri izleyecek olan TMO, ancak piyasanın bozulması durumunda müdahale alımı için devreye girecek. Mısırda son 2 yıldır piyasanın iyi işlemesi nedeniyle müdahale alım fiyatı açıklanmadığı anımsatılırken, aynı durumun hububat için de geçerli olabileceği vurgulanıyor.

Emanet alımları başladı

Müdahale alım fiyatlarını açıklamayan Toprak Mahsulleri Ofisi, bir süredir emanet alımlarını ise gerçekleştiriyor. 21 Mayıs'ta başlayan alımlar kapsamında yapılan açıklamada, "Ürününü ileriki aylarda satmak için bekleten ancak finansman ihtiyacı duyan üreticilerimize avans ödeyebilmek ve aynı zamanda sanayici, tüccar için de kredi kullanma imkânı sağlamayı amaçlayan avans fiyat, bir müdahale fiyatı değildir. Önümüzdeki günlerde piyasalardaki muhtemel gelişmeler değerlendirilerek müdahale fiyatı açıklanabilecektir" denildi. Ancak yetkililer, emanet alımına dahi şu ana kadar çok fazla talep olmadığına dikkat çekiyor.

EMANET ALIM FİYATLARI

Ürün…………………………….Fiyatı (YTL/Kg)

EKMEKLİK BUĞDAYLAR

Anadolu Beyaz Sert……………0.500

Anadolu Kırmızı Sert…………..0.500

Kırmızı Yarı Sert……………….0.475

Beyaz Yarı Sert…………………0.475

Diğerleri (Kırmızı-Beyaz)………0.450

Asgari Fiyat (Yem.Buğ.)………0.420

ARPALAR

Beyaz……………………………0.400

Siyah ve Çakır………………….0.400

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.