Gıda Hattı

TMO bakliyatta önlem alıyor

23 Haziran 2008, 16:45
Paylaş

Eylül ayı başında Ramazan ayına girilecek olması nedeniyle piyasada spekülasyon hazırlığı tespit eden Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bakliyatta önlem alıyor. Özellikle mercimek ve pirinçte fiyat yükseltmeye hazırlanan spekülatörlere önlem için TMO, Kanada’dan mercimek ithal etti. Toplam 30 bin tonluk ithalatın ilk parti ürünü olarak 13,5 bin ton mercimek yüklü gemi yola çıktı. TMO mercimeğin tonunu 1.800 dolara ithal ediyor. Buna göre TMO, mercimeğin kilosunu 2,4 YTL’den almış olacak.

Öte yandan Tayvan, Vietnam ve ABD’den pirinç ithal eden TMO, 30 bin tonluk son parti pirinci 20 gün içinde teslim alacak. TMO söz konusu pirinç için aralarında Migros’un da bulunduğu büyük marketlerle anlaştı. Pirinçte şu anda piyasadaki fiyat 3,5 - 4 YTL’de kilitlendi. TMO ise kilosu 1,2 YTL’ye alınan pirinci 1.8 YTL’ye doğrudan büyük marketlere satarak, fiyatların yükselmesini önleyecek.

Bu yıl özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kuraklık nedeniyle mercimek rekoltesinin üçte bir oranında azalacağı beklentisi üzerine TMO bu ürün için de harekete geçti.

Halen market raflarında mercimeğin kilosu 4.70 ile 5 YTL arasında değişirken Ramazan ayına doğru fiyatların 8 YTL’ye kadar çıkabileceği tahminleri yapılıyor. TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu hiçbir şekilde spekülasyonlara izin vermeyeceklerini belirterek, “Mercimek gemisi yolda. 30 bin ton ithal etmeyi planlıyoruz. 13.5 bin tonluk ilk parti yola çıktı. Mercimeği depolayacağız. Gerektiği anda piyasaya süreceğiz. Fiyat spekülasyonuna izin vermeyeceğiz. Öte yandan pirinçte fiyat olması gerektiği kadar düşmedi. Depolarda tutuyorlar. 30 bin tonluk pirinç taşıyan gemi de 20 gün içinde gelir.”

Tarım Bakanlığı’nın bu yıl piyasadaki fiyatların yeterince yüksek olması nedeniyle buğday, çeltik, mısır gibi ürünlere ilişkin “hububat fiyatlarını” açıklamayacağı öğrenildi. Antalya’da katıldığı Tarım Zirvesi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tarım Bakanı Mehdi Eker, bu gelişmeyi doğrularken, “Biz müdahale fiyatı açıklıyoruz. Şu anda hububatta müdahale fiyatı açıklamaya ihtiyaç yok. Piyasadaki fiyatlar zaten iyi” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.