Gıda Hattı

TMO, 48 Ykr'den 62 Bin Ton Ekmeklik Buğday Satacak

23 Kasım 2007, 16:09
Paylaş

Buğdayda spekülatif fiyat hareketlerini önlemek için eylül ayında stoklarındaki 60 bin ton buğdayı satışa çıkaran Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), stoklarında bulunan 62 bin ton ekmeklik buğdayı, sadece bisküvi ve un fabrikalarına yönelik satışa açtı. Ekmeklik buğdaydan almak isteyen fabrikaların, 23 Kasım Cuma günü akşamına kadar ilgili TMO şubelerine başvurması gerekiyor.

Ekmeklik buğdayın halen faal ve gerçekten ihtiyaç sahibi işletmelere satılmasını sağlamak üzere, un ve bisküvi fabrikalarından, başvuru sırasında, 2006 yılı fiili tüketim kapasiteleri, halen faaliyette olduğunu gösterir belge, 2006 yılında kullanmış olduğu elektrik enerjisi tüketimini gösterir fatura istenecek.

Ayrıca 2007 yılında faaliyete başlayan ve halen faaliyette olduğunu belgeleyen fabrikalara, şube müdürlüklerinin yetkisi dahilinde en fazla 50 tona kadar satış yapılabilecek. Ekmeklik buğdayın satış fiyatı, maliplasyon (yükleme) ve KDV hariç, kalitesine göre 0,405-0,480 YTL/kg arasında değişiyor. Serbest piyasada ekmeklik buğdayın kilogram fiyatı 0,5 YTL civarında seyrederken, TMO'nun satış fiyatlarını ağustos ayında açıkladığı gibi artırmaması dikkati çekti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.