Gıda Hattı

TMO, 100 BİN TON BUĞDAY İTHAL ETTİ

5 Mart 2007, 11:59
Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, buğday piyasasındaki spekülasyonun önüne geçmek için Kazakistan, Rusya ve Ukrayna'dan 26 milyon dolar değerinde 100 bin ton buğday aldıklarını açıkladı.

Türkiye'nin hasada kadar buğdayda bir sorunu olmadığını belirten Kemaloğlu, son bir-iki aydır küresel ısınmanın kamuoyunda çok tartışılması dolayısıyla insanların “sanki ileride Türkiye'de hububat olmayacak, piyasa bir açlık olacak” gibi paniğe kapıldığını hatırlattı. Kemaloğlu, “TMO'da çok yüksek kapasitede stok da görünmeyince 'Acaba bir darlık mı olacak' diye, piyasa spekülatif harekete başladı. Piyasanın kendini hasat dönemine kadar götürebileceğini sürekli söyledik. Ama, o aşırı dalgalanmanın etkisiyle TMO, piyasaya bir mesaj vermek ihtiyacı hissetti. Neticede bir miktar ithalat yaptı. Bunun yayılmasıyla birlikte piyasadaki gerek çiftçinin gerek aracının elindeki mallar da pazara çıkmaya başladı. Kendi içinde şu an bir fiyat dengesi sağlandı” dedi.

'Fiyatlar gayet makul'

Dedikoduların önüne geçmek istediklerini kaydeden Kemaloğlu, “Amacımız 'İsteyene istediği kadar mal var' mesajını vermekti. O mesaj da yerini buldu. Şu anda piyasada fiyatlar gayet makul seyrediyor. Biz, limanlara bir miktar mal getireceğiz. Kendi stoklarımızdan da epey bir buğdayı sektöre açacağız. Bize göre hasada kadar hiçbir sorun olmayacak” şeklinde konuştu. TMO'nun 3 yıldan beri ithalat yapmadığına dikkat çeken Kemaloğlu, “Bu piyasa neticede bir borsa. Dedikoduları satın alıyor, hemen spekülasyonlara kapılıyor. Bu ani spekülasyonlar, bizim belirlediğimiz eşiği aşarsa, ekmek fiyatları da tartışılıyor. Fiyatlar 72 milyonun ekmeğine de zam olarak yansımamalı” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.