AramaArama
Gıda Hattı

TKDK hibe desteği için proje başvuru kabulüne başladı

12 Şubat 2018, 18:05
Paylaş
TKDK hibe desteği için proje başvuru kabulüne başladı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı kapsamında, 87 milyon 239 bin avro hibe vereceği “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” başlığı altında 7 sektörü kapsayan proje başvuru ve kabul işlemlerine başladı. TKDK Başkanı Hakan Kalender,  IPARD II kapsamında 2020 yılına kadar yaklaşık 5 milyar liralık hibe kullandıracaklarını bildirdi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), tarımsal yatırımlara toplam 252 milyon avro hibe desteği sağlanacak olan IPARD II 3. Çağrı İlanı Tanıtım Programı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla 27 Ocak’ta Şanlıurfa’da yapılmıştı.

ahmet-esref-fakibaba-tkdk-tanitim-gidahattiProje başvuruları başladı

IPARD II Programı 3. Çağrı İlanı kapsamında sadece Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Yatırımları için hibe desteği verilecek.

Destek oranının %40-70 olduğu Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar kaleminde 164 milyon 706 bin 348 avro; destek oranının %55-65 olduğu Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme kaleminde ise 87 milyon 239 bin 811 avro destek verilecek.

Böylece toplam hibe desteği miktarı 251 milyon 946 bin 159 avro olacak.

TKDK, IPARD II 3. Çağrı İlanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” sektörlerinde yatırım projeleri başvuru ve kabul işlemlerine, 12 Şubat 2018 tarihinde başladı. Başvurular 12 Mart'a kadar alınacak.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için başvurular ise 1 Mart 2018 tarihinde, TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacak.

tkdk-hakan-kalender-gidahatti
TKDK Başkanı Hakan Kalender

TKDK 5 milyar lira hibe verecek

Bu arada TKDK’nın internet sitesindeki habere göre, Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan TKDK Başkanı Hakan Kalender, IPARD II kapsamında 2020 yılına kadar yaklaşık 5 milyar liralık hibe kullandıracaklarını söyledi.

Kurumun 2007 yılından beri AB desteğiyle kırsal bölgelerde yatırımcılara kalkınma hibeleri sağladığını bildiren Kalender, Türkiye genelinde 42 ilde kuruma bağlı koordinatörlüğün faaliyet gösterdiğini, et işletmelerinden süt işletmelerine, yumurtadan tavukçuluğa kadar birçok farklı sektörde farklı oranlarda hibe dağıttıklarını belirtti.

Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) birinci döneminde 11 bin projeyle yapılan 7 milyar liralık yatırımla 60 bin kişiye istihdam oluşturduklarını vurgulayan Kalender, hibe ve desteklerle kırsaldaki ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine, yatırım yapmak isteyen girişimciye her türlü olanağı sunmaya çalıştıklarını dile getirdi.

kadin-genc-ciftci-gidahattiKadın ve gençlere pozitif ayrımcılık

IPARD'ın ikinci dönemine geçildiğini bildiren TKDK Başkanı Hakan Kalender, şunları kaydetti:

“TKDK olarak kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kadın yatırımcı başvurduğu zaman nihai sıralama kriterlerinde ilave puan veriyoruz ve ön sıraya çıkmasını sağlıyoruz. Gençlerde ise 40 yaşın altında ise başvuru sahibi aldığı hibeye yüzde 5 hibe sağlıyoruz.

Şu an itibarıyla IPARD 1'de 11 bin başvurunun yarısı gençlerden ve kadınlardan oluşmaktadır. Bu, çok büyük bir başarıdır, kurum için de önemli bir artıdır.

IPARD 2 kapsamında 2020 yılına kadar da 5 milyar kullanacağız, bunun için de şu anda 2 ayrı çağrıya çıktık, bu çağrılarda yaklaşık bin 600 projeye 800 milyon civarında hibe vereceğiz. İkinci çağrıda da 300'ü aşkın projeye hibe vereceğiz. İlk çağrının ödemeleri bu yıl yapılacak, ikinci çağrıda projeler nihai hale geldi seçim yapılıyor, bunların da sözleşmeleri imzalanarak yatırıma dönüşecek.”

ipard-gidahattiÜcretsiz proje dönemi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın talimatıyla, dar bütçeli yatırımcıya büyük avantaj sağlayacak yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdiklerini bildiren Kalender, ücretsiz proje dönemini başlattıklarını söyledi. Kalender, “TKDK'nin hazırladığı IPARD projelerinin sivil toplum kuruluşları üzerinden yapılmasını önemsiyoruz. Ziraat, et, süt ve damızlık üreticileri birlikleriyle görüşmelerimizi tamamladık. İlgili birliklerle protokol yapacağız ve eğitimlerini biz sağlayacağız. ‘Vatandaşın belki bu konuda yeterince birikimi yoktur’ diye, özellikle küçük projelerin ücretsiz yapılması imkanını getirdik. Bu, hem vatandaşa ücretsiz proje sağlayan hem de STK'larımızı bu tip kırsal kalkınmaya destek olmasını sağlayıcı önemli bir işbirliği” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.