AramaArama
Gıda Hattı

TİTCK: “İlaçların son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlem”

27 Temmuz 2021, 18:09
Paylaş
TİTCK: “İlaçların son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlem”
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na (TİTCK) göre, ilaçlarda son kullanma tarihlerinin güncellenmesi, rutin bir işlem…

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Covid-19 tedavisinde kullanılan “favipiravir” etken maddeli ilacın etiketinin değiştirildiği; son kullanma tarihi geçmiş ilaca, yeni etiket yapıştırılarak hastalara verildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Kuruma göre, ilaçlarda son kullanma tarihlerinin güncellenmesi, rutin bir işlem…

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan (TİTCK), sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlarda; Covid-19 tedavisinde kullanılan “favipiravir” etken maddeli ilacın etiketinin değiştirildiği; son kullanma tarihi geçmiş ilaca, yeni etiket yapıştırılarak hastalara verildiği iddiasına ilişkin, yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Son kullanma tarihlerinin güncellenmesi, rutin bir işlem”

“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan COVID-19 Rehberi’nde yer alan “favipiravir” etkin maddeli ilaçlar için Kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak değerlendirilmiştir.

Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi, rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; Kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir.

“İddialar gerçeği yansıtmıyor”

Dolayısıyla; paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Bilgilerinize saygıyla duyurulur.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.