Gıda Hattı

Tıp profesöründen aşısız çalışanlar için çarpıcı öneri!

18 Ekim 2021, 15:55
Paylaş
Tıp profesöründen aşısız çalışanlar için çarpıcı öneri!

Koronavirüs vakalarındaki artışın en önemli sebebinin aşı yaptırmayanlar olduğunu belirten Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Aşı yaptırmayanların hiçbir şekilde çalışmalarına izin verilmemeli, ücretsiz izne ayrılmalılar” dedi. Enginyurt, gençlere aşı karşıtlarına değil, bilime inanmaları çağrısı da yaptı.

Sağlık Bakanlığının paylaştığı tabloya göre, geçen hafta 100 bin kişi içerisinde haftalık vaka sayısının en yüksek olduğu illerden birisi de, 459,68 ile Ordu oldu.

“Vatandaşlar uyarılarımızdan bıktı”

Tabloyu değerlendiren Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, Ordu ilinin aşılamada Karadeniz Bölgesi’nde birinci sırada olduğunu, ancak vaka artışında da üst seviyelerde olduğunu söyledi. Enginyurt, “Türkiye’de de vaka sayıları artıyor ve maalesef 30 binli rakamlarda durmakta. Bunun nedeni artık vatandaşların bıkmış olmasından kaynaklanıyor, bizim söylemlerimizden de insanlar bıktı. Artık maske, mesafe ve hijyen konularından bunaldılar, bu çok normal bir şey. Yapmamız gereken artık tamamen aşı, aşı karşıtlarına inanmamaları gerekiyor” dedi.

“Aşı olmayanların çalışmalarına izin verilmemesi gerekiyor”

“Devletimizin burada yapması gereken artık aşısız olanların özelde veya devlette hiçbir şekilde çalışmasına izin verilmemesi gerekiyor, ücretsiz izne ayrılması gerekiyor” diyen Enginyurt, “Demokratik bir ülkede yaşıyoruz, bu geriye kalan demokratik hayatlarını evde geçirsinler. Çünkü aşılı olup da kurallara uyan vatandaşları hasta etmekteler, virüsü çoğaltmaktalar. O yüzden aşısızların devlet kurumlarından, özel kurumlardan yararlanmalarına izin verilmemeleri, buna hastaneler de dahil olmak üzere. Artık bu kadar katı kararlar alınması gerekiyor. Bu kararlar alınmadığı takdirde aşısız kişiler virüsün çoğalmasına yardımcı olarak bu pandeminin bitmesini engelliyor. Bu yüzden muhakkak ücretsiz izin ve kurumlara girişlere yasak getirilmeli” şeklinde konuştu.

“Gençlerin aşı karşıtlarına değil, bilime inanmaları gerekiyor”

Aşı yaptırmayan gençlere de seslenen Prof. Dr. Enginyurt, “Genç hastalar artmakta. Bunun nedeni gençlerin sosyal medyayı çok sık kullanmaları, sosyal medyada da aşı karşıtı çok ciddi yazılar var, bunlara inanmamaları gerekiyor. Bunlar tamamen dünya düzdür diyenlerin safsatasıdır, bilime inanmaları gerekiyor. O yüzden gençlerimizi de aşıya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Enginyurt, Ordu’da da vaka sayılarının artışa geçtiğini ve yoğun bakımlardaki doluluk oranlarının yükselişe geçtiğini, aşı yaptırmayanların muhakkak aşı yaptırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.