Gıda Hattı

Tip 2 diyabeti geri döndürmek, zannedilenden daha mı kolay?

14 Kasım 2021, 19:00
Paylaş
Tip 2 diyabeti geri döndürmek, zannedilenden daha mı kolay?

Son yıllarda yapılan birçok araştırma, tip 2 diyabetin birtakım müdahalelerle geri döndürülebileceğini ortaya koydu. Peki bu ne kadar mümkün?

Yeni araştırmalara göre bazı diyetler ve yaşam tarzına yönelik müdahaleler, tip 2 diyabeti gerileme sürecine sokabiliyor. Ancak bunun hangi hastalarda mümkün olduğu net bir şekilde bilinmiyor.

Dahası, dünyada yüzlerce milyon insan diyabetik durumda olmasına rağmen, milyonlarca kişi bu durumunun farkında dahi değil.

İskoçya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, tip 2 diyabetin gerilemesi, düşünülenden daha kolay. Üstelik bilimsel müdahaleler ve bariatrik ameliyat (obezite cerrahisi) gibi prosedürler olmadan da bu mümkün.

Edinburgh Üniversitesi’nde klinik diyabet araştırmacısı olan Mireille Captieux, “Yaptığımız çalışma ile, İskoçya’daki her 20 tip 2 diyabet hastasından 1’inin, hastalığı geriletmeyi başardığını ilk kez göstermiş olduk. Bu oran beklenenden daha yüksek.

Aynı zamanda, bu bireylerin tanınması ve desteklenmesinde hekimleri desteklemek amacıyla kılavuzların güncellenmesi ihtiyacını ortaya koyuyor” diye konuştu.

Tip 2 diyabet hangi hastalarda geriliyor?

Hastalığın gerilediği kişiler genellikle yaşlı, teşhis aldıktan sonra kilo veren, obezite cerrahisi veya glikoz düşürme tedavisi geçmişi olmayan, teşhis aldığı dönemde daha sağlıklı kan tahlili sonuçları olan kişilerdi.

Araştırmacılar sonuçları yayınladıkları makalede, tahmin edilene göre daha yüksek oranda hastada, rutin klinik tedavi veya obezite cerrahisi olmaksızın tip 2 diyabetinin gerilediğini ifade etti.

Şimdilik İskoçya’da elde edilen bu sonuçların, başka ülkelerdeki hasta gruplarında ne kadar geçerli olduğu bilinmiyor.

Dünya genelinde şu anda 460 milyon diyabet hastası var. 2045 itibariyle bu sayının 700 milyona çıkması bekleniyor. Bu nedenle hastalığın tedavisi ve yönetimine ilişkin araştırmalar büyük önem arz ediyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.