Gıda Hattı

TİGEM'e Avustralya ilgisi

22 Ocak 2007, 12:34
Paylaş

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, TİGEM ile Batı Avustralya Eyaleti Tarım Bakanlığı arasında, tarımsal alanda işbirliği mutabakat zaptı imzalanacağını bildirdi.

Batı Avustralya Eyaleti Tarım Bakanı Kim Chance, beraberindeki heyet ile birlikte, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'i ziyaret etti.

TİGEM ile Batı Avustralya Eyaleti Tarım Bakanlığı arasında bir işbirliği mutabakat zaptı imzalanacağını kaydeden Bakan Eker, ayrıca, ziyaret sırasında, karşılıklı işbirliği, hayvanlarda embriyo transferi, hububat-yağlı tohumlar ve biyoteknoloji konularında işbirliği konularının ele alınacağını, imzalanması öngörülen hayvan sağlığı ve biyogüvenlik anlaşmasının da görüşüleceğini ifade etti.

Batı Avustralya Eyaleti Tarım Bakanı Kim Chance de, TİGEM ile yapılacak anlaşmaya çok önem verdiklerini, Türkiye'de özel sektör ile kurulacak işbirliğinin TİGEM aracılığıyla gerçekleştirilmesini istediklerini söyledi.

Batı Avustralya Tarım Bakanı Kim Chance ve beraberindeki heyet, Türkiye ziyareti kapsamında bazı kamu ve özel tarım işletmelerinde incelemeler de yaptı.

TİGEM'in Batı Avustralya Eyaleti Tarım Bakanlığı ile imzalayacağı anlaşmanın, özellikle büyük çiftliklerin yönetimi konusunda işbirliğini öngördüğü öğrenildi. Buna göre TİGEM, Batı Avustralya'dan, büyük çiftlik yönetimi konusunda eğitim ve sistem desteği alacak.

TİGEM ayrıca, Doğu ve Güneydoğu'da kurulacak büyük hayvancılık işletmeleri için bu ülkeden büyükbaş hayvan ithal etmek istiyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.