AramaArama
Gıda Hattı

TİDER’den Gıda Bankacılığında dünya çapında başarı!

27 Mart 2017, 11:30
Paylaş
TİDER’den Gıda Bankacılığında dünya çapında başarı!

Yoksulluk sınırı altında yaşayan insanların temel ihtiyaçlara adil ve eşit şekilde ücretsiz olarak ulaşılabilmeleri ve iş sahibi olmaları için çalışmalar yürüten Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), dünyanın en büyük gıda bankacılığı ağı Global FoodBanking Network’ün (GFN) bu yıl ilk kez düzenlediği İnovasyon Ödülleri’nde, insan kaynakları projesi Destek İK ile birinci oldu.

Dünyanın en büyük gıda bankacılığı ağı Global FoodBanking Network’ün (GFN) bu yıl ilk kez düzenlediği İnovasyon Ödülleri’nin finali, ABD Houston’da yapıldı.

tider-ekip-gida-bankaciligi-inovasyon-odulu-gidahattiTİDER, tarihe geçti

İstanbul Maltepe’de 2015 yılında açtığı Destek Market ile bugüne kadar beş bine yakın aileye, bir milyon TL’nin üzerinde temel ihtiyaç maddesi ulaştıran ve aynı proje kapsamındaki Destek İK ile 50’nin üzerinde kişiyi iş sahibi yapan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), finalde Arjantin, Kolombiya, İsrail, Singapur ve İngiltere’den yedi gıda bankası ile yarıştı. Yönetim Kurulu Başkanı H. Serhan Süzer’in sunum yaptığı finalde TİDER, 1960’lı yıllardan günümüze faaliyet gösteren GFN’in ilk kez verdiği İnovasyon Ödülü’nü kazanarak tarihe geçti.

“Dünyadaki değişimin öncüsü olacağız”

Gıda bankacılığı alanındaki bir yarışmada insan kaynakları projesiyle birinci olmalarının önemine dikkat çeken Serhan Süzer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İhtiyaç sahibi kişilere sadece gıda ve temel ihtiyaç malzemesi desteği sağlanması, mevcut sorunları ortadan kaldırmadığı gibi tam tersine büyütüyor. Gıda bankacılığı sürdürülebilir olmalı, istihdam ve atık yönetimi konusuna da hassasiyetle eğilmeli. Bu noktada TİDER’in gıda bankacılığı ödülünü insan kaynakları projesiyle kazanması çok anlamlı. Bu nedenle gıda bankacılığı ödülünü bir insan kaynakları projesinin kazanması, önümüzdeki süreçte sosyal yardımlaşma sisteminin tüm dünyada değişeceğini göstermesi açısından devrim niteliğinde bir sonuç.”

tider-serhan-suzer-gidahattiTürkiye adına bir ilk!

Bir STK’nın başlattığı programın uluslararası nitelik kazanmasının Türkiye adına bir ilk olduğunu belirten TİDER Başkanı Serhan Süzer, “Yarışmanın ardından birçok ülkenin gıda bankası yetkilisi, projenin uygulanabilirliği için bizden bilgi almaya başladı. TİDER artık uluslararası bilinirliği olan bir kuruluş ve dünyadaki gıda bankalarına bu alanda öncülük edecek bilgi ve birikime sahip. Dünya üzerindeki en temel sorunlardan birine yönelik değişimin Türkiye’den başlıyor olması ise bizim için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağı” ifadelerini kullandı.

Destek İK

Dezavantajlı kesimin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak için kişileri istihdama yönlendiren Destek İK, Türkiye’de bu alandaki ilk sosyal girişim. Dünyadaki benzer kuruluşlara da örnek teşkil eden proje kapsamında, Destek Market’ten ihtiyaçlarını karşılayan kişiler arasından işe ihtiyacı olanlar mülakat yoluyla belirleniyor. Gerektiğinde işin özelliğine göre adaylara güçlendirme, meslek edindirme ve iş başı eğitimleri veriliyor veya doğrudan istihdam olanağı sağlanıyor. İşe yerleştirilen kişi altı ay boyunca izleniyor, böylece gerekli destek ve yönlendirmeler yapılıyor. İşin adaya uygun olmaması durumunda ise kişi başka alanlara yönlendiriliyor. Destek Market’ten yararlanmayan ancak sadece istihdama ihtiyacı olanlar da, Destek İK’dan yardım alabiliyor.

destek-market-alisveris-gidahattiTemel İhtiyaç Derneği (TİDER) nedir?

İnsanların temel ihtiyaçlarına adil ve eşit şekilde ücretsiz olarak ulaşabilmesi için çalışmalar yürüten ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) yoksulluk sınırı altında yaşayan insanların öncelikle temel ihtiyaçlara ulaşabilmelerini, ardından iş edinip kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlayarak Türkiye’de yoksulluğu azaltmayı amaçlıyor.

Dünya standartlarındaki sistemiyle Türkiye’de bir ilk olan ve hem ekolojik hem de sosyal fayda yaratan Destek Marketlerin ilki, 2015 yılında İstanbul Maltepe’de açıldı. Destek Market’ten bugüne kadar beş bine yakın ailenin gıda, temizlik ürünleri ve kıyafet gibi temel ihtiyaçları karşılanırken, proje kapsamındaki Destek İK ile 50’nin üzerindeki kişi iş sahibi yapıldı. TİDER ikinci Destek Marketi, Bağcılar - Esenler hattında 2017 yılı içerisinde hayata geçirmeyi hedefliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.