Gıda Hattı

Ticari hayatta “Karekodlu Çek” dönemi

15 Haziran 2015, 16:05
Paylaş
Ticari hayatta “Karekodlu Çek” dönemi

Kredi Kayıt Bürosu tarafından geliştirilen ve çekte itibarın simgesi olması beklenen Karekodlu Çek uygulaması, 15 Haziran tarihi itibariyle kullanıma açıldı.

Çekle ödemelerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından Türkiye Bankalar Birliği (TBB) işbirliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ile geliştirilen sistem, müşterilerin bankadan talebi doğrultusunda özel olarak hazırlanacak. Uygulama sayesinde, keşidecinin geçmiş çek ödeme alışkanlığı tek tıkla görülebilecek. Çeki elinde bulunduran kişi, çek yaprakları üzerinde yer alan karekodu, akıllı telefonuna indireceği Findeks uygulaması ile okutarak sorgulama yaptırabilecek. Bu sistem sayesinde çek üzerindeki bilgilerde herhangi bir silinti, kazıntı, tahrifat veya bir başka kimyasal sahtecilik tespit edilebilecek ve ticari hayat tüm taraflar için daha güvenli hale gelecek.

Dünyada bir ilk olan ve ticari hayata yenilik getirecek sistemin 15 Haziran itibariyle birçok bankada uygulamaya girdiğini belirten KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, Karekodlu Çek’le reel sektörün karşılıksız çek mağduru olmasının önüne geçilebileceğini söyledi.

Karşılıksız çek riskini %80 azaltmak mümkün

Çekin bir ödeme aracı olduğu kadar aynı zamanda bir borçlanma aracı da olduğunu; özellikle KOBİ’lerin çek ile yaptıkları vadeli mal alımları ile kendilerine sermaye yarattıklarını vurgulayan Akdeniz, karekodlu çek uygulamasının hem keşidecinin hem de alacaklının haklarını güvence altına aldığını bildirdi.

Ekonomide 1,4 milyonun üzerinde aktif çek keşidecisi olduğunu, yıllık yaklaşık 100 milyonun üzerinde çek keşide edildiğini ve bu çeklerin yaklaşık %3’ünün karşılıksız çıktığını belirten Akdeniz, son 10-15 yıl içerisinde 500 bine yakın kişinin geçmişte en az bir kez karşılıksız çek keşide ettiğini, bunlardan 304 bininin halen ödenmemiş en az bir çekinin bulunduğunu, bunların yaklaşık 200 bininin de elinde daha önceden aldığı ve halen keşide edilmemiş boş çek yaprağı bulunduğunu açıkladı. Ticari hayatta en önemli hususun halen ödenmemiş çeki bulunan kişilerle iş yapmamak olduğunun altını çizen Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde sermayeyi korumanın ve güvenli bir ticari hayatın yolu; iş yaptığınız, vadeli mal sattığınız kişileri tanımaktan geçiyor. Her ay ortalama 20 bin kişinin çeki karşılıksız çıkıyor ve bundan birçok kişi zarar görüyor. Bu 20 bin kişinin çek ödemelerine bakıldığında yüzde 80’inin geçmişte de çeklerinin karşılıksız çıktığını görüyoruz. Bu kişilerin çekleri kabul edilmeden önce çek raporlarına bakılması halinde olumsuz ödeme geçmişinin görülmesi ve olası zararların önlenmesi mümkün. Karekodlu Çek bu bilgiye güvenli ve hızlı ulaşımı sağlayarak ticarette güvenin simgesi olacak.

Dünyadaki kullanımı bir ilk olan Karekodlu Çek, tacirin daha çek defterini bankadan teslim alırken verdiği muvafakatname ile çek ödeme geçmişini ticaret yaptığı kişiler ile paylaşmaya hazır olduğunu gösteren bir çektir. Karekodlu çek, sahte çek kontrolü sağlar ve çeki elinde bulunduran kişinin, çek keşidecisinin geçmiş çek ödeme performansını görebilmesine imkan tanır. Karekodlu Çek’i kabul eden tacir, akıllı cep telefonuna kuracağı Findeks uygulaması ile çekin üzerinde bulunan karekodu sisteme okutarak karşısındaki tacirin çek ödeme performansı konusunda daha net bilgiye sahip olacak ve vadeli satış yapma kararını daha hızlı ve doğru bir şekilde verebilecektir.

Karekodlu Çek uygulamasında geçmiş çek ödeme performansı, adet ve tutar olarak oransal bilgilerle verilir. Keşide edilen toplam çek adet ve tutarının yüzde kaçının zamanında ödendiğini ya da ibraz edilen çeklerin toplam tutarının hangi oranda ödendiği ve ne kadarının arkasının yazıldığını adet ve tutar bilgisi paylaşmadan yalnızca oransal olarak son 1, 3 ve 12 ay verilerine göre belirtir.”

Sistemde alınacak rapor başına maliyet, alınan rapor adedine bağlı olarak 2 TL ile 4 TL arasında değişecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.