Gıda Hattı

Ticari banka kredisinin %70'i on sektöre

2 Haziran 2008, 16:54
Paylaş

Ticaret sektörü, bankaların firmalara kullandırdığı kredilerdeki payı son dönemde gerileyerek yüzde 18.2'ye inmesine rağmen, en çok kredi açılan sektör konumunu sürdürürken, ilk on sektörün payı yüzde 70'e yaklaşıyor.

ANKA'nın Merkez Bankası verilerinden yaptığı belirlemeye göre, toptan ve perakende ticaret sektörünün firma kredilerinde 2006 yılında yüzde 22.9 olan payı, 2007'de yüzde 19.7'ye, bu yılın Mart sonu itibariyle de yüzde 18.2'ye kadar indi. İnşaat sektörü söz konusu kredilerde yüzde 9.3 payla ikinci, taşımacılık, depolama ve haberleşme sektörü yüzde 8.5 payla üçüncü sırada yer aldı. Bu üç sektörü yüzde 6.2 payla metal ana sanayii ve işlenmiş maden ürünleri, yüzde 5.9 payla tekstil ve tekstil ürünleri sanayii, yüzde 5.5 payla gıda, yüzde 5.2 payla tarım ve ormancılık izliyor. Daha sonra yüzde 4.2 payla elektrik, gaz ve su, yüzde 3.2 payla makine ve teçhizat sanayii geliyor.

Söz konusu on sektörün firma kredilerinden aldığı pay Mart sonu itibariyle yüzde 69.6 düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu pay 2006 sonunda yüzde 71.4, 2007 sonunda yüzde 70.2 düzeyinde gerçekleşmişti. Merkez Bankası Risk Merkezi verilerine göre, söz konusu on sektör içinde inşaat, taşımacılık, depolama ve haberleşme ve metal ana sanayi ve işlenmiş maden ürünleri sektörlerinin toplam firma kredilerinden aldığı paylar artış gösterirken, tekstil ve tekstil ürünleri sanayi sektöründe azalış eğilimi sürdü.

Bu yıl ilk çeyrekte yabancı para kredilerin toplam krediler içindeki payının artışında, Türk parasının değer yitirmesi en önemli faktörü oluştururken, diğer yandan, özellikle inşaat, tarım, avcılık, ormancılık ve taşımacılık, depolama ve haberleşme sektörlerinde 2006 yılından bu yana yabancı para kredilerde yaşanan artış da etkili oldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.