Gıda Hattı

Ticaret Bakanlığı müfettiş görevlendirdi: Yumurta işletmelerine KDV indirimi teftişi!

19 Şubat 2022, 11:01
Paylaş
Ticaret Bakanlığı müfettiş görevlendirdi: Yumurta işletmelerine KDV indirimi teftişi!

Ticaret Bakanlığı tarafından gıdada KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin öncesinde yumurta fiyatlarına zam yaptıkları iddiasıyla; üretici, tedarikçi ve perakendeci işletmelere yönelik müfettiş görevlendirildi.

Ticaret Bakanlığı, gıdada KDV indiriminden önce yumurtaya zam yapan işletmelere karşı müfettiş görevlendirildiğini açıkladı.

“KDV indiriminden önce zam yapıldı” iddiası!

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile toptan-perakende ayrımı kaldırılarak, tüm gıda teslimlerinde KDV oranının yüzde 8'den yüzde 1'e indirildiği hatırlatıldı.

Söz konusu KDV indiriminin hemen öncesinde bazı firmalarca yumurta satış fiyatlarında artışa gidilerek, KDV indiriminden doğan etkinin ortadan kaldırılmak maksadıyla kötü niyetli eylemlerde bulunulduğuna ilişkin şikayetlerin kamuoyuna yansıdığı kaydedilen açıklamada;

Bu kapsamda söz konusu iddianın üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler nezdinde incelenmesi ve kötü niyetli uygulamaların tespit edilerek cezalandırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla Bakanlık Müfettişlerinin görevlendirildiği bilgisine yer verildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.