Gıda Hattı

Ticaret Bakanlığı indirimli fiyatlara ilişkin kriterleri belirledi

18 Şubat 2022, 00:28
Paylaş
Ticaret Bakanlığı indirimli fiyatlara ilişkin kriterleri belirledi

Yönetmelikteki değişikliğe göre, indirimli satışa konu edilen mal ve hizmetin satış fiyatı, önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri etikette olacak. İndirimli malın önceki fiyatının tespitinde, son 30 gün içindeki en düşük fiyat esas alınacak. İndirimli fiyatlarla ilgili ispat yükümlülüğü satıcıda olacak. Söz konusu hükümler, 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 18 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Etikette neler bulunacak?

Ticaret Bakanlığının yayımladığı yönetmelikle, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin tanımlar bölümündeki değişikliklerin yanı sıra, Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrası da değiştirildi.

Buna göre, indirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilecek.

İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimden önceki satış fiyatının tespitinde, indirimin uygulandığı tarihten önceki otuz gün içinde uygulanan en düşük fiyat esas alınacak.

Etiketlerdeki KDV oyunu pes dedirtti! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde enflasyonla mücadele kapsamında vatandaşa destek

Meyve ve sebzelerde indirimli fiyat uygulaması

Meyve ve sebze gibi çabuk bozulabilen mallara ilişkin etiketlerde indirim miktarı veya oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir önceki fiyat esas alınacak.

Bu hususlara ilişkin ispat külfeti, satıcı veya sağlayıcıya ait olacak.

1 Mart 2022 tarihinde yürürlüğe girecek Yönetmelik hükümlerini, Ticaret Bakanı yürütecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.