Gıda Hattı

The Art Of Banksy Dünya Prömiyeri İstanbul’da gerçekleşti

15 Ocak 2016, 10:54
Paylaş
The Art Of Banksy Dünya Prömiyeri İstanbul’da gerçekleşti

Gizemli sokak sanatçısı Banksy’nin dünyaca ünlü eserlerini bir araya getiren en büyük koleksiyon "The Art of Banksy” dünya prömiyeri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve Beyoğlu Belediyesi’nin destekleriyle İstanbul’da gerçekleştirildi.  Global Yatırım Holding’in kültür sanat hayatına kazandırdığı Global Karaköy binası da kapılarını ilk kez bu sıra dışı sergiyle sanatseverlere açtı.

the-art-of-banksy-gidahattiThe Art of Banksy’nin Global Karaköy binasında yapılan dünya prömiyerine, iş, sanat ve cemiyet dünyasının önde gelenleri yoğun ilgi gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Beyoğlu Belediyesi’nin destekleriyle Global Yatırım Holding ana sponsorluğu ve İstanbul Entertainment Group, Piu Entertainment işbirliğiyle gerçekleşen sergi, 1 yıllık ön hazırlık, 30 günlük yoğun bir çalışma ile hayata geçti.

Prömiyere katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, “Banksy’nin bu kadar çok eserini bir arada görmek beni çok etkiledi. Özellikle mülteciler konusundaki yaklaşımını gösterdiği eserler çok güzel. Bu sergiyi herkese tavsiye ediyorum” dedi. Serginin doğuştan görme engelliler yararına hizmet veren Parıltı Derneği’ne katkılarını da çok önemsediğini ifade eden Sümeyye Erdoğan, sergiyi gezdikten sonra Parıltı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hale Bacakoğlu, Yönetim Kurulu üyesi Ebru Özer ve KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Sare Aydın Yılmaz ile de görüştü.

the-art-of-banksy-sumeyye-erdogan-gidahattiBanksy’nin son 15 yıllık çalışmasının ürünü olan ve 85 orijinal eserin ilk kez bir araya geldiği sergi açılışında konuşan IEG CEO’su Kemal Gürkaynak, “Bugüne kadarki en büyük Banksy koleksiyonu olan The Art of Banksy’nin dünya prömiyerini Global Karaköy’ün açılışı ile gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Ziyaretçiler, bir sergiden çok ötesini, Banksy’nin Londrası’na bir yolculuk serüveni yaşayacaklar. Steve Lazarides tarafından kürate edilen The Art of Banksy, ziyaretçilere gerçekten unutulmayacak bir duygu yaşatacak ve ziyaretçiler Banksy’nin zihnindeki algı ve eserleri gerçekleştirirken yaşadığı ruhu hissedebilecek. Bu sergi ile artık İstanbul’un kalbi, şehrin merkezi Global Karaköy’de atacak.” dedi.

the-art-of-banksy-mehmet-kutman-gidahattiGlobal Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman da şunları söyledi:

“Global Yatırım Holding olarak ülkemiz ve dünya için değer yaratmak üzere, 10 yıl önce çıktığımız yolculuğun en önemli kilometre taşlarından biri olan Global Karaköy’ü, kültür ve sanat dünyamıza kazandırmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana, faaliyet alanımız her ne olursa olsun, toplumsal gelişimimize katkıda bulunacak kültür sanat projelerinin destekçisi olmayı, bu ülke ve güzel insanlarına sorumluluğumuz olarak gördük. Bu konudaki çalışmalarımızın ölçeğini büyütmek, erişebildiğimiz kişi sayısını artırabilmek ve gelecek nesillere değerli bir kültür mirası bırakabilmek üzere hayata geçen Global Karaköy’ün açılışını The Art of Banksy’nin dünya prömiyeri ile yapıyor olmak da ayrı bir gurur vesilesi. Banksy ile çıktığımız bu yeni yolda, Global Karaköy’de ulusal ve uluslararası bir çok farklı projeyi sanatseverlerle buluşturacak olmanın heyecanı içerisindeyiz.” dedi.

Serginin küratörü Steve Lazarides ise sergide, Banksy’nin bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış eserlerinin ilk kez sergilendiğini ve bundan büyük heyecan duyduğunu söyledi.

The Art of Banksy’de sanatçının farklı dönemlerine ait özel koleksiyonlar ve enstalasyonlar, modern teknoloji eşliğinde sergileniyor. Sergide, Lazarides’in özel koleksiyonunun yanı sıra, dünyanın farklı noktalarındaki koleksiyonerlerden toplanan eserler de yer alıyor. Bugüne kadarki en büyük Banksy koleksiyonu olma özelliği taşıyan sergide, aralarında Banksy’nin “Kırmızı Balonlu Kız”, “Gül Şimdi”, “Hizmetçi” gibi en bilindik eserlerinin de bulunduğu toplam 85 eser ziyaretçiyle buluşuyor.

Ziyaretçiyi alışılageldik formatların dışına çıkaracak olan sergi, bugüne kadar hiç deneyimlenmemiş bir serüvene yolculuk olanağı sunuyor. Her bir bölümde farklı bir mekanın canlandırıldığı sergide, ziyaretçiler bir İngiliz evinin oturma odasından İngiltere sokaklarına uzanan farklı bir atmosfer yaşayacak.

The Art Of Banksy’nin müzikleri Fahir Atakoğlu imzası taşıyor   

The Art of Banksy, ziyaretçinin bir serginin ötesinde aynı anda görme, duyma ve dokunma duygularını harekete geçirecek bambaşka bir deneyim vadediyor. Fahir Atakoğlu tarafından özel bestelenen müzikleriyle The Art of Banksy’de ziyaretçiler, sergiyi gezerken aynı zamanda müzikal bir dünyadaki etkileşimine de tanık olacaklar.

Fahir Atakoğlu konuyla ilgili olarak, "Musical Reflections of ‘The Art of Banksy’, Banksy'nin eserlerinin, bende müzik olarak yansımasıdır. Bendeki etkisinin müziğimle anlatımıdır. 5 bölümden oluşan 25 dakika uzunluğunda bir müzik oldu. Banksy’nin sözlerini, Rumi’nin söz ve şiirlerini, rap stili, ritmik kelime ve cümleler ve şarkı formlarında kullandım. Tümünde World, Jazz, Funk, Deephouse ve Electronic müzik türlerinin tınıları ile bir fuzyon oluşturdum. Türk ve Amerikan müzisyenler, şarkıcılar, aktör ve aktrislerden oluşan bir grupla kaydettik” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.