Gıda Hattı

TGDF Ve Rekabet Kurumu Münhasırlık Tebliğini Masaya Yatırdı

19 Mart 2007, 15:22
Paylaş

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ev sahipliğinde, Rekabet Kurumu’nun işbirliği ile düzenlenen “Gıda ve İçecek Sektöründe Rekabet Çalıştayı” 16 Mart 2007 Cuma günü İstanbul Ceylan Intercontinental Otelinde gerçekleştirildi

Çalıştayın açılışında konuşan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, sektördeki öncelikli sorunun, kayıt dışı ekonomi olduğunu vurgulayarak, kayıt dışı üretim yapan işletmenin, ekonomiye verdiği zararın yanında insan sağlığı için de büyük tehdit olduğunu söyledi. Kopuz, ''Bu noktadaki ihmallerin can kayıplarına kadar giden sonuçları olmaktadır. '' diye konuştu. 2002 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağını, hem rekabet edebilirlik kriterleri hem de AB kriterlerine uyum açısından son derece önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini ifade eden Kopuz, AB'nin grup muafiyetlerine bir eşik koyduğunu ve bunun yüzde 30 olduğunu hatırlattı. Kopuz, ''Bizde daha önceki tebliğde bu oran 0 ila 100 arasındaydı. Pazar payı yüzde 30'u geçmemiş firmaların da raflardaki yerini alması önemli. Çünkü bu durum KOBİ'lerde ve bazı işletmelerde rahatsızlık yaratıyor'' şeklinde konuştu. Yapılması düşünülen düzenlemeye, en büyük meselemiz olan, rekabet ihlallerinin engellenmesi perspektifinden bakılmasını talep etmekteyiz'' dedi.

Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak ise, önümüzdeki dönemde perakende sektöründe konsolidasyonun sürmesini beklediklerini belirterek, bundan sonra devralmaların özellikle bölgesel zincirlere yöneleceğini bildirdi. Parlak, 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağıyla ilgili çalışmaların yapıldığını, sektörün bu tebliğe katkı sağlamasının beklendiğini ifade etti. Parlak, önümüzdeki dönemde rekabet hukuku alanını zenginleştiren birçok düzenleme yapacaklarını ve rekabet verdiği zararın yanında insan sağlığı için de büyük tehdit olduğunu söyledi. Kopuz, ''Bu noktadaki ihmallerin can kayıplarına kadar giden sonuçları olmaktadır. '' diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.