Gıda Hattı

TGDF: REKLAM DURDURMA KARARI, PAZARLAMA VE SLOGANLA iLGiLi

28 Ekim 2006, 16:14
Paylaş

Sanayi Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu’nun kararı, reklamlarda kullanılan pazarlama teknikleri ile geliştirilmiş Reklam Sloganları ile ilgilidir.
Türkiye Gıda ve içecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Reklam Kurulu'nun Danone-Danacol, Ülker Kalbim Benecol ve Becel Pro-Active ürünlerine ait reklamlarını durdurma karan ile ilgili açıklama yaparak, kamuoyu nezdinde konuya açıklık getirdi.

Türkiye Gıda ve içecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ersin Taranoğlu tarafından gerçekleştirilen açıklamada "Reklamları tartışılan bu gıdaların insan sağlığı açısından faydalı olduğu Avrupa ve dünyanın bir çok ülkesinde yapılan bilimsel araştırmalara dayanarak, bilimsel olarak kanıtlanmış ve kabul edilmiştir. Amaç; ürünlerin tanıtılmasının yanında sağlık üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış etkilerinin de tüketiciye iletilmesidir. Tüketiciye yapılan her türlü iletişimin doğruluğu bilimsel verilere dayanmaktadır. Söz konusu ürünler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı izni ile üretilmektedir. Üretim izinleri ise 7 Temmuz 2006 tarihinde Resmi Gazete’de yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve Beslenme Kuralları Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Tebliği Madde 3 Ek9'da yeralan bitkisel sterol ve / veya stanol kullanımı ve beyana esas kullanım koşullarına uygun olarak düzenlenmiştir. Avrupa Birliği Yönetmeliklerine uyumlu olan tebliğ, Dünya Sağlık Örgütü Raporları ve FDA uygulamalarına da paraleldir. Tebliğe göre; bitkisel sterol veya stanollerin belirlenen miktarlarda kullanılması koşulu ile gıdalarda “Bitkisel sterol ve / veya stanol kolesterol oranını düşürmeye; düşük kolesterol kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur” sağlık beyanının yapılmasına izin verilmiştir. Gazete haberlerinde bahsi geçen tüm ürünler de yönetmeliğe uygun bu koşullar çerçevesinde üretilmektedir. Sanayi Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu’nun gazetelerde açıklanan kararı, kesinlikle ürünlerin içeriği ve sağlık üzerine etkileri ile ilgili değildir, tamamen reklamlarda kullanılan pazarlama teknikleri ile geliştirilmiş Reklam Sloganları ile ilgilidir.”  denildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.