Gıda Hattı

TGDF'nin girişimleri sonuç verdi

11 Haziran 2007, 07:31
Paylaş
TGDF'nin girişimleri sonuç verdi
  

KDV’de tek haneli günler başladı
 

TGDF’nin girişimleri sonuç verdi,  KDV oranı yüzde 18 olan gıda maddelerinde alkollü içkiler hariç  KDV oranı yüzde 8’e indirildi. Böylece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği sözün gereği de yapılmış oldu.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu, gıda ürünlerinde KDV uygulamasındaki çarpık tablonun düzeltilmesi için büyük uğraş verdi. Konu, her platformda dile getirildi, ilgililerin dikkatine sunuldu. Bu kapsamda Kasım 2006’da yapılan TGDF’nin 2’nci Olağan Genel Kurulu, bir dönüm noktası oldu. Genel kurula katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TGDF Başkanı Şemsi Kopuz’un dile getirdiği KDV indirimi talebinin gereğinin yerine getirileceği sözünü verdi. TGDF’nin çalışmaları, Erdoğan’dan söz almakla da bitmedi. Maliye Bakanlığı’yla sürecin her aşamasında sıkı bir diyaloğa gidilerek, süreç sonuçlandırıldı. 

Ve sektörü mutlu eden Bakanlar Kurulu Kararı, 30 Mayıs tarihli ve 26537 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kararla, mal ve hizmetlere uygulanacak KDV oranları yeniden belirlendi. 

İşte ayrıntılar 

Bakanlar Kurulu’nun KDV indirimine ilişkin kararıyla, KDV oranı yüzde 18 olan alkollü içki hariç gıda maddelerinin ve yemek hizmetlerinin KDV oranı yüzde 8’e indirildi. Söz konusu düzenleme ile KDV oranları yüzde 8 indirilen ürün grupları şöyle:

- Su Ürünleri

- Süt tatlıları ve içecekleri 

- Avhayvanı et-sakadat (Tavşanlar, geyikler, dağ keçisi, keklik, devekuşu, bıldırcın, çulluk, yabani ördek ve kazlar, sülün, yabani beç tavuğu ile etleri ve yenilen sakatatı) 

- Yenilen bazı kök, yumrular

- Arıcılık ürünleri ( polen, arı sütü) 

- Et mamülleri (Sucuk, sosis,salam, pastırma, konserveleri) 

- Hububat un ve unlu mamüller (malt, nişasta, inülin, mısır gluteni,  bisküvi, gofret, pasta, kek, baklava, müsli, gevrekler, kornfleks)

- Yağlı tohum unları, meyvelerin un ve kaba unları, melas, prina

- Ham ve rafine yağlar(zeytinyağı hariç)

- Çikolata, şeker, şekerlemeler(Beyaz çikolata hariç, şekerler, şekerlemeler, glikoz ve glikoz şurubu, früktoz, akide şekeri, lokum, dane kakao ve kırıkları, kakao hamuru, kakao yağı, kakao tozu,  çikolata ve çikolatalı ürünler)

- Sebze ve Meyve suyu, jöleler, marmelatlar

- Siyah çaylar, bitkisel çaylar, kahve, baharat

- Hazır Gıdalar (Hazır çorbalar, pudingler, yaş ve kuru pastalar, tatlılar, bulyonlar, soslar, ketçap ve mayanozler, mayalar, kabartma tozları) 

- Dondurmalar

- Dondurulmuş gıdalar

- Meşrubatlar (Meşrubat, tonik, sade ve meyveli gazozlar, kolalı içecekler, alkolsüz bira, üzüm şıraları, sirkeler)

- Sofra tuzları

- Yemek hizmetleri (Gazino, açık hava gazinosu, bar, dans salonu, diskotek, pavyon, taverna, birahane, kokteyl salonu ve benzeri yerler hariç olmak üzere kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler “bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç) 

Bakanlar Kurulu Kararı ile KDV indirimleri 01.01.2007 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Ancak dane kakao ve kırıkları, kakao hamuru, kakao yağı, kakao tozu,  çikolata ve çikolatalı ürünler, sade gazoz, meyvalı gazozlar, kolalı gazozlar ve yemek hizmetlerinde KDV indirimi 01.01.2008 tarihinde yürürlüğe girecektir. 

Yanlış anlamalar oldu

Bu arada Bakanlar Kurulu Kararı’ndaki teknik ifadeler nedeniyle başlangıçta kimi ajans, gazete ve internet sitelerinde KDV oranının yüzde 1’e indirildiği şeklinde haberler yeraldı. Kararı inceleyen uzmanlar, haberlerin doğru olmadığını, daha önce yüzde 1 KDV uygulanan gıdalardaki oranın yine yüzde 1 olarak devam edeceğini, sadece yüzde 18 KDV uygulanan gıdalarda indirime gidildiğini, bunun da yüzde 8 olduğunu söylediler. Daha önce KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanan ürünler ( büyük ve küçük baş hayvanlar ve bunların etleri ile bağırsakları,taze meyve ve sebzeler, kuru baklagiller, hububat, kuru yemişler, yağlı tohumlar, kuru soğan ve sarımsak, patates, ıhlamur, adaçayı, kekik, susam, vb. ürünler, buğday unu ve ekmeği, zeytinyağı)  Gümrük Tarife İstatistik Tarife Poz (GTİP) numaraları içinde yer alsalar dahi KDV oranı yüzde1 olarak uygulanmaya devam edilecektir. Alkollü içkiler hariç daha önce KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanan ürünlerin KDV oranları yüzde 8 olarak uygulanacaktır. 

Haberin doğrusu

GIDAHATTI internet sitesinde

Gıdahattı Dergisi olarak KDV ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararının neyi ifade ettiğini ve GTİP numaraları bazında gıda maddelerinin neler olduğunu ve KDV oranınlarını en geniş haliyle gidahatti.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Devrim niteliğinde

KDV’nin GTİP numaraları bazında yayınlanması Maliye Bakanlığı  geleneğinde olmayan bir uygulama. KDV oranlarının bu şekilde yayınlanması hem Maliye Bakanlığı ve hem de mükellefler bazında karışıklıkların önüne geçecektir. Bu uygulama ile aynı ürün ithalatta, ihracatta, ve yurt içinde aynı şekilde vergilendirilmiş olacaktır. GTİP numarası değişince de tekrar kararname değiştirmeye ihtiyaç kalmadan otomatik olarak KDV oranı da değişecektir. Emeği geçenlere bir kere daha teşekkür ederiz. 

TGDF Başkanı Kopuz: “KDV indirimi sektörü büyütecek.”

TGDF’nin yürüttüğü çalışmalar ile yaklaşık 1.5 yıldır gündemde olan gıdada KDV indirimi kararını sektör için önemli bir adım olarak niteleyen Kopuz, şunları söyledi: 

 “Geçtiğimiz süre zarfında KDV indiriminin kapsamı hakkında çıkan haberleri ve yapılan toplantıları yakından takip ederek, her seferinde kapsamın geniş tutulması gerektiğini dile getirdik. Bu taleplerimizi göz önünde bulunduran Maliye Bakanlığı, indirim kapsamını geniş tutarak halkımızın ‘güvenli gıda’ya ulaşmasını sağlayacak en önemli ve büyük adımı atmıştır.

Kısa vadede tüketicinin cebine ve sağlığına olumlu yansıyacak bu indirimin halkımıza ve sektörümüze hayırlı olmasını dilerim.

Bu düzenleme, ülke ekonomisine de çok değişik boyutlarda katkı sağlayacaktır. Yapılan düzenleme ile girdi ve çıktıda KDV büyük oranlarda eşitlenmiştir. Bu da özellikle KOBİLER üzerindeki finansman yükünü azaltacaktır.  Zira sektörün, özellikle KOBİ’lerin KDV’den doğan trilyonlarca alacağının tahsil edilememesi de son derece ciddi bir finansman yükü yaratmakta idi. Bu vesile ile kısa vadede bu da çözümlenmiş oldu. Yapılan düzenleme kesinlikle devletin vergi kaybına yol açmayacaktır. Kayıtdışı ile mücadele ve merdivenaltının önüne geçilmesinde kısa sürede büyük bir mesafe katedilecektir.

Yıllardır söylene gelen tarım sanayi entegrasyonu açısından da büyük bir katkı sağlayacaktır. Zira gıda sanayinin hammaddesi tarıma dayalıdır. Tarımsal üretimin önü, ancak gıda sanayinin büyümesi ve gelişmesiyle açılacaktır. 100 Milyar dolar civarında bir hacime sahip olan gıda sanayi kısa sürede 150-200 milyar dolar seviyelerine kadar büyüyecektir. Ülke ekonomisi içindeki payı da o oranda artacaktır.

Başbakanımız verdiği sözü tutarak 40 bin işletmeye sahip bir sektörü mutlu etmiştir. 70 milyon insanımızın alım gücünü yükselterek vatandaşımızın sağlıklı ve yeterli beslenmesini sağlama yönünde ve aynı zamanda enflasyon canavarı ile mücadelede en önemli harcama kalemi olan gıda ve gıda maddelerine yönelik büyük bir adım atmıştır. Tüm gıda sektörünün önünü açacak bu karar için emeği geçenlere Federasyonumuz adına teşekkür ederiz.”

Kayıt dışının takipçisiyiz

Gıdada gerçekleştirilen KDV indiriminin merdiven altı üretimin yok edilmesi için de önemli bir adım olduğunu belirten Kopuz, “Türk gıda sektöründe faaliyet gösteren 20 ayrı üye dernek ve bu derneklere üye 1000’in üzerinde gıda işletmesinin bağlı olduğu çatı kuruluş olarak yaklaşık 1.5 yıldır yürüttüğümüz çalışmamız nihayet meyvesini vermiştir. Sektör olarak bu kararı verenlerin yüzünü kara çıkarmayacağız ve kayıt dışı üretimin takipçisi olacağız” sözünü verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.