Gıda Hattı

TGDF Genel Sekreteri Menlik: “ÜDTS tamamen kalkmalı”

3 Ekim 2017, 16:11
Paylaş
TGDF Genel Sekreteri Menlik: “ÜDTS tamamen kalkmalı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi’nin (ÜDTS) başlangıç tarihinin 31 Aralık’a ertelenmesini değerlendiren Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, sektör olarak ertelemeyi olumlu karşıladıklarını ve uygulamada yaşanacak olası sorunlar nedeniyle ÜDTS’nin uygulamaya geçilmeden tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, daha önce 2 Ekim 2017 olarak belirlenen Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (ÜDTS) için uygulamaya başlangıç tarihini, 31 Aralık 2017’ye erteledi.

gida-market-gidahattiMenlik: “Uygulamada sorun yaşanacak”

Bakanlığın erteleme kararını değerlendiren Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, sektör temsilcileri olarak kısa süre önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaretlerinde, sistemin uygulanması halinde yaşanacak olası sorunları, Bakan Fakıbaba’ya ilettiklerini bildirdi.

semsi-kopuz-baskanlar-aciklama-gidahatti"Hazırlık aşamasında sektörün görüşü alınmadı"

Yıllar önce duyurulan sistemin hazırlık aşamasında gıda sektörü paydaşlarının görüşlerinin alınmadığına dikkat çeken İlknur Menlik, şunları söyledi:

“Sistemin uygulanmasında ortaya çıkacak sorunları birebir yaşayacak sektör temsilcileri olarak, ziyaretimizde konuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'ya detaylarıyla arz ettik. Sayın Bakan, sistem konusunda sektörün görüşlerinin de alınması talimatını vermişti. Bakanlığın bu yaklaşımla, ÜDTS uygulamasını ertelemesini olumlu buluyoruz.

Sektör olarak beklentimiz, tağşiş, izlenebilirlik ve ürün güvenliğine katkı sağlamak amacıyla hazırlandığı belirtilen, ancak gerçekte amaca hizmet etmeyecek sistemin, uygulamaya girmeden kaldırılmasıdır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.