Gıda Hattı

TGDF Genel Sekreteri Menlik: “Pandemi, iklim krizinin provası oldu!”

18 Eylül 2021, 00:48
Paylaş
TGDF Genel Sekreteri Menlik: “Pandemi, iklim krizinin provası oldu!”

TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, EKOTÜRK TV’de yayınlanan ‘Tarım Yaşamdır’ programına konuk oldu, Türk gıda ve içecek sektörü ile tarımsal üretiminin mevcut durumunu ve geleceğini değerlendirdi.

EKOTÜRK TV’de yayınlanan, Galip Umut Özdil’in sunduğu ‘Tarım Yaşamdır’ programının 15 Eylül tarihinde konuğu, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik oldu.

Gıda sektörünün COVID-19 dönemi ve sonrasındaki durumu, tarımsal üretim ve Yeşil Mutabakat başlıklarının konuşulduğu programda sunucu Özdil, kısa bir açılışın ardından gıda sektörünün pandemi dönemini nasıl atlattığını ve önümüzdeki dönemde neler yapacağını sorarak sözü Menlik’e bıraktı.

TGDF Genel Sekreteri Menlik: “Koronavirüs tüm ezberleri bozdu”

Koronavirüsün her açıdan ezber bozduğunu söyleyen Menlik, “Artık COVID ve sonrası var, öncesini çok düşünmemek lazım. İlk dönemde üzücü olan, yaşanan sürecin hiç beklenmediği algısıydı.

Biz 2017 yılında, TGDF olarak tarımsal sürdürülebilirliği iklim değişikliği eksenin raporladık ve kamuoyu ile paylaştık. O raporda, bugün ve gelecekte olabileceklere dair tüm öngörülere tek tek masaya yatırdık. Raporda geçmişten bugüne üretilen veriler baz alındı. Bu veriler ışığında, Türkiye’nin havza bazında her bir ürünün risklerini çıkardık. Raporda bugün yaşanan yangınlar, seller, hastalıklara yer alıyordu. Özetle, bugünler öngörülemeyen günler değildi. Önümüzdeki dönemde daha da ağır sorunlar bizi bekliyor” diye konuştu.

“Pandemi, iklim değişikliği için söylenen tüm risklerin vatandaşa dokunma noktası oldu”

İklim değişikliğinin yol açması beklenen birçok etkinin pandemi döneminde hissedildiğini söyleyen Menlik, “Vatandaş adeta bir farkındalık yaşadı. Öncesinde iklim değişikliği bu kadar ciddiye alınmıyor, etkilerinin uzak coğrafyalarda söz konusu olduğu ve herkesi etkilemeyeceği düşünülüyordu. Oysa ki pandemi ile gördük ki iklim değişikliği geldi, kapıya dayandı.” dedi.

“Yeşil Mutabakat’ın ana felsefesini kaçırıyoruz”

Yeşil Mutabakat konusuna da değinen Menlik, “Türkiye’nin Yeşil Mutabakat eylem planı da var. Bu konu temelinde bir bireysel davranış meselesi. Yeşil Mutabakat aslında Avrupa Birliği’nin kendine yeterlilik projesinin adıdır. Bunu her alanda yapmak istiyorlar.

Biz Yeşil Mutabakat’ı yalnızca karbon ayak izi, karbon vergisi olarak görerek çok dar bir alana sıkıştırdık. Arkasındaki felsefeyi gözden kaçırıyoruz. Bu, kendi kendine yeterlilik felsefesidir” diye konuştu.

“Gıda yeterliliğini yeniden konuşmalıyız”

Gıda güvencesi ve gıda egemenliği konularına da değinen Menlik, “Gıda güvencesi, sizin bu coğrafyada kendi kendinize yetmenizle ilgili. Geçmişte, Türkiye kendine yeten bir ülkeydi deniliyordu. Bu tanımlamanın yapıldığı dönemki koşullar değişti. Bugün yeterliliği yeniden tarif etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Gıda üretimi ve tedarikinin her zaman risklere açık olduğunu söyleyen Menlik, “Gıda her an, her yerden her şeyden etkilenebilen bir konu. Biz ülke olarak şunu bilmeliyiz, Türkiye Avrupa kıtasının en büyük tarım ülkesi. Ancak tarımla bitmiyor. Üretimde yeterli olmak, iyi tarım yapmak ve katma değeri yüksek ürünler üretmek gerekiyor.

Gıda taşımacılığının kontrollü yapılması da çok önemli. Gıda kayıplarının %20’si net olarak taşıma sırasında ortaya çıkıyor. Yakın gelecekte gıda konusunda bir yeterlilik istiyorsak, iş yapma şeklimizi gözden geçirmeliyiz” diye konuştu.

Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz…

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.