Gıda Hattı

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz: "Şeker Bayramınızı Zehir Etmeyin!"

9 Ekim 2007, 17:07
Paylaş

Türkiye’deki gıda sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Şekerli Mamül Üreticileri Derneği (ŞEMAD) Başkanı Şemsi Kopuz, geleneksel olarak Ramazan Bayramları’nda şekerleme ve çikolata tüketiminde artış yaşandığına dikkat çekerek, kamuoyunu bilinçli davranmaları konusunda uyardı.

Genel olarak, kakao kitlesi, kakao yağı, süt ve süt tozu ile şekerden oluşan çikolatanın, hammadde fiyatları, işçilik, enerji, ambalaj, yönetim, satış ve dağıtım, pazarlama ve depolama giderleri ile KDV’nin içinde bulunduğu kalemlerle üretim maliyetinin kg başına 10-15 YTL, şekerleme maliyetinin de kg başına 9-9.5 YTL’ye ulaştığını belirten Şemsi Kopuz, tüketicilerin bu fiyatların altında kalan ürünlere rağbet etmemesini istedi.

Türkiye’de kişi başına yaklaşık 2 kg olan çikolata ve şekerleme tüketiminin geleneksel bayramlarda artış gösterdiğini hatırlatan TGDF Başkanı, tüketicilere markalı, ambalajlı ve üretim izni olan şekerleme ve çikolataları satın almaları çağrısında bulundu. Türk gıda sektöründe faaliyet gösteren 40 bin firmanın yüzde 50’sinin hala merdiven altı üretim yapmakta olduğuna dikkat çeken Kopuz, “Sektör olarak biz de bu durumdan çok rahatsızız. Bu konuda tüm devlet ve özel kuruluşlar ile Türk halkı duyarlı olmalı, herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Çünkü bu ürünlerin nerelerde üretildiği ve içinde neler olduğu belli değildir. Bu nedenle halkımız, bilinen markalara, ambalajlı ürünlere rağbet etmeli ve üretim izinleri olup olmadığını, üretim ve son kullanma tarihlerini kontrol ederek, aldıkları ürünlerin deterjan ve parfüm gibi kokular içerip içermediklerine dikkat etmelidirler. Tüketicilerimiz bilinçli tercihlerle, kutsal şeker bayramının kendileri için zehir olmasını engellemelidir” çağrısında bulundu.

Türkiye’nin AB ülkelerinde kişi başına yıllık 10-15 kg olan şekerleme ve çikolata tüketimine ulaşmasının, ancak güvenli üretim ve bilinçli tüketimle mümkün olacağını belirten TGDF Başkanı Kopuz, “Maliye Bakanımız Sayın Unakıtan’ın aldığı KDV indirimi kararının, Ocak ayından itibaren kakaolu ürünlere yönelik olarak uygulanmasıyla birlikte kayıt dışı üretimin de hız keserek, güvenli tüketimin yolu açılacaktır” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.