Gıda Hattı

TGDF Başkanı Kopuz Uyardı: KDV'yi Yüzde 8'e İndirdik Vatandaş Takipçisi Olsun

14 Haziran 2007, 17:25
Paylaş

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, gıdada KDV indirimi sonrası ürünlerin satış noktalarında değişik fiyatlarla satışa sunulabileceğine dikkat çekerek, TGDF üyesi şirketlerin fiyat farklılıklarında direkt bir sorumluluğunun bulunmadığını belirtti.

Federasyona bağlı üyelerin yaptıkları çalışmalarla KDV'yi indirerek sorumluluklarını yerine getirdiklerini dile getiren Kopuz, bunun enflasyona da olumlu katkısı olacağını söyledi. Kopuz, "Üyelerimiz etik davrandılar. Önümüzdeki ay enflasyon rakamları gıdada düşük çıkacak. Böylece bizim haklılığımız ortaya çıkacak. Biz sorumluluğumuzu yerine getirdik, sıra tüketicide" şeklinde konuştu.


30 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren gıdada KDV indiriminin, 20 üye dernek ve bu derneklere üye binin üzerinde işletme tarafından memnuniyetle karşılanarak 1 Haziran 2007 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlandığını belirten Şemsi Kopuz, Ülker, Unilever, Nestle, Danone, Pınar, GıdaSA ve Sütaş gibi şirketlerin üye olduğu federasyona bağlı üye kuruluşların, kapsam içine giren ürünlerinin fabrika çıkış fiyatlarındaki KDV oranlarını yüzde 8 olarak düzenlemeye başladığını bildirdi. Kopuz, şöyle devam etti:''Halkımızı uyarmak istiyoruz; aldığınız gıdaların ürün etiketlerinde Tarım Bakanlığı'nın verdiği üretim izni ve tarihini mutlak suretle kontrol ediniz. Bu halkımızın güvenli gıda tükettiğinin en önemli kanıtıdır. Ambalajının üzerinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın verdiği üretim iznini belirtmemiş ve son kullanma tarihi geçmiş ürünleri almayınız."

Tüketicinin, KDV indirimi yapmayan marketlerden alışveriş yapmayarak cezalandırmasını isteyen Kopuz, "Vatandaşlar, mağaza müdürleri ve bakkal amcayla konuşarak niye zam yaptığının hesabını sormalı. Ayrıca satış noktasında kimse kurnazlık yapıp halkı istismar etmesin. Üyelerimiz gerekli hassasiyeti göstererek KDV indirimini uyguladı. Sıra mağaza ve bakkallarda" dedi.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.