Gıda Hattı

TGDF 2. Olağan Genel Kurulu Toplandı .

21 Aralık 2006, 10:58
Paylaş
TGDF 2. Olağan Genel Kurulu Toplandı           .

 Genel Kurul Toplandý    

Başbakan genel kurula damgasını vurdu.Gıda sektöründen birçok katılımcının yer aldığı Genel Kurul’da Başbakan Erdoğan “Gıdada    KDV İndirimi” sözü verdi

    

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu TGDF 2. Olağan Genel Kurulu, 4 Kasım günü İstanbul’da düzenlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Genel Kurul’da, federasyon çatısı altında hayata geçirilen çalışmalar ele alınırken, gıda ve içecek sektörünün geleceği tartışıldı.

    Açılış konuşmasını TGDF Başkanı Şemsi Kopuz’un yaptığı Genel Kurul’da Tarım Bakanı Mehdi Eker’in ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuştu. Genel Kurul’a ayrıca Tarım Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ISO Başkanı Tanıl Küçük, Unilever CEO’su İzzet Karaca, Ülker İstişare Kurulu Üyesi Metin Yurdagül,  Ülker Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü ve Danone Türkiye Genel Müdürü Serpil Timuray’ın yanı sıra birçok şirket yöneticisi katıldı.

     Açılış konuşmasını yapan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun Türk gıda sektörü içindeki yerine dikkat çekti: “Federasyonumuz sektördeki örgütlenme boşluğunu doldurmuş ve sektörü tek yürekle aynı çatı altında  temsil etmektedir. Yani rüştünü ispatlamıştır. Öyle olduğumuz içindir ki Avrupa Birliği Gıda ve İçecek Sanayi Federasyonu üyelik talebimizi başvurumuzun hemen arkasından kabul etmiş, ilk genel kurulunda yönetimine almıştır. Bu yönüyle bu gelişme aslında sektörümüzün Avrupa liginde olduğunun en somut göstergesidir. Daha önemlisi Türkiye tüm kurumlarıyla Avrupa Birliğine entegre olmaya çalışırken aslında gıda sektörünün ülkemizden önce Avrupa Birliği’ne kabul edilmiştir. Bunu böyle algılamak gerekli, bu Türk Gıda Sanayinin bir başarısıdır.”

     Bu başarıların yanı sıra sektörün sorunlar yaşadığını belirten Kopuz, “Ortada bu kadar somut başarı ve memnuniyet var iken Tarım Bakanlığı tarafından 31 Temmuz da görüşe açılmış olan yeni “gıda kanunu” , “yem kanunu”, “gıda hijyeni ile gıda ve yemin resmi kontrolleri kanunu” ve “veteriner hizmetleri” kanun taslaklarını anlamak mümkün değildir. Biz bu konuda ciddi bir şaşkınlık içindeyiz.. Ülkemiz sadece gıda sektöründe değil; her alanda ciddi bir kayıtdışı ekonomi problemi yaşamaktadır. Zaten Türkiye kayıtdışı ekonomi  problemini aştığı gün gerçek anlamda refaha kavuşacaktır. Bu noktada gıda sanayi ile ilgili kayıtdışı ekonomiyi besleyen en temel problem,  KDV oranlarındaki yükseklik ve orantısızlıktır. Federasyon olarak özellikle KDV oranlarındaki yükseklik ve orantısızlığa ilişkin hazırladığımız raporu Maliye Bakanlığına da en üst düzeyden başlamak üzere her kademede anlatmaya çalıştık. Deri montu yüzde 8 KDV ile sırtına giyen bir milletin çocuk mamalarını, meyve sularını, biskivüyi, çikolotayı ve buna benzer gıda maddelerini yüzde 18 KDV ödeyerek alması anlaşılır şey değildir. Beslenme sorunu yaşayan ülkemizde, gıdada ki Katma Değer Vergisi oranının yüzde 8’e indirilmesinin KDV gelirlerini azaltmayacağı gibi, aksine sektörü kayıt içine alıp, pazarın büyümesiyle birlikte toplanan vergide de artış sağlanacaktır.” diyerek sektörün görüşünü ortaya koydu.

     Gıda ile ilgili düzenlemelerde TGDF’nin katkılarını önemsediğini belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “Bakanlığımız gıda konusunda AB üyelik süreci yanında iç talepleri de dikkate alarak çalışmalar yapmaktadır. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra üniversitelerin ve sivil toplum örgütlerinin, özellikle federasyonun işbirliği bu alanda sağlanmıştır. 5179 sayılı yasa ile oluşturulan Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’nun marifetiyle bu ortak çalışmalar yapılmış ve kararlar üretilmiştir. Yine Gıda Dernekleri Federasyonu’nun temsil ettiği gıda sektörünün talebine uygun olarak gıda konusunda Etiketleme Tebliği bakanlığımızca hükümetimizin kararlı tutumuyla uygulamaya konmuştur ve uygulama sadece içeride değil, birçok Avrupa ülkesinin de ötesinde bir mevzuat olmuştur. Bunu bir devrim olarak nitelemek mümkündür.” dedi.  

     Gıda Kanunu’nun parçalanmasına karşı olduklarını ifade eden Eker, “Gıda, yem, bitki sağlığı, hayvan sağlığı için mevzuat çalışması Avrupa Birliği’nin öne sürdüğü, teklif ettiği bir konudur. Burada şunu söylemek istiyorum, bizim için öncelikle, elbette kendi ulusal sanayimizdir, kendi ulusal politikamızdır, kendi ulusal ihtiyaçlarımızdır.” diyerek sektörün beklentilerinin karşılanacağı belirtti.

     Başbakan Tayyip Erdoğan TGDF’nin Türk gıda sektörü için önemine dikkat çekti. Erdoğan, “Bu federasyon, gıda sektörünün en büyük sivil toplum örgütüdür. Zira bu alanda faaliyet gösteren binden fazla işletmeyi temsil ediyor. Onun için federasyonun faaliyetlerini sektörün geleceği açısından son derece önemli buluyoruz.” dedi.

Erdoğan, “Sayın Başkan gıda maddelerindeki bazı vergilerindeki yanlışlardan bahsetti. Bu konunun üzerine de bizzat, ısrarla gideceğim. Pazartesi Bakanlar Kurulu’nda bu görüşülecek. Maliye Bakanı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı’mızla gerekli konuşmaları yapacağım.” diyerek  KDV indirimi sözü verdi. 

     Açılış konuşmalarının ardından yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri belirlendi. Kurulda yapılan seçimle Yönetim Kurulu asil üyeliklerine Şemsi Kopuz, Rint Akyüz, Mustafa Manav, Necati Göksu, Hüseyin Alp Pıdık, Tevfik Dinçer, Mehmet Erbak, Duncan Blake ve Cumhur Karcı seçilirken yedek üyeliklere Mehmet Ç. Duruk, Hasan Yıldırım, Osman Baydar, Seyfullah Koçyiğit, Ahmet Uysal, İbrahim Ethem Bingül, Mustafa Avcı, İfakat Erten ve Asım Kopuz seçildi. Denetim Kurulu  asil üyeliklerine ise Özen Altıparmak, Hakkı İsmet Aral, Caner Acar ile yedek üyeliklerine Nusret Evrensel, Pamir Bora Esinli ve Ahmet Tiryakioğlu seçildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.